Повече от два часа продължи концертът в Плевен, организиран в подкрепа на каузата за построяване на паметник на именития български естраден певец, прославил страната ни по света, Емил Димитров.
"Тук сме, за да почетем делото и творчеството на един голям, именит българин. Един българин, който всеки наричаше „Емил - нашия Емил" - момчето от Девети квартал, момчето от Плевен, момчето от България!!!", каза кметът на Плевен Георг Спартански пред изправената на крака препълнена зала на Драматичния театър в Плевен.
Той отбеляза, че салонът на театъра и двойно по-голям да беше, пак щеше да е препълнен с хора, а това показва, че великият Емил не е забравен.
„Емил Димитров няма нужда от материален паметник, защото той има отдавна най-светлия паметник, който може да бъде изграден, който ние самите сме изградили в нашите сърца - паметник на дълбока признателност към нашия велик съгражданин.
Дарителската акция в памет на нашия велик съгражданин дължим на нас самите, за да докажем, че сме достойни плевенчани и можем да се обединим около една благородна кауза, за да покажем че помним тяхното дело и творчество, както и думите и съдържанието на тези песни".
Това каза кметът на Плевен Георг Спартански в края на благотворителния концерт в подкрепа на каузата за паметик на Емил Димитров в Плевен като се обърна към всички в залата с думи на благодарност за отдадените любов, уважение и преклонение към обичания от цяла България Емил Димитров.
Георг Спартански изрази благодарността си към гостите - солисти в концерта - Тони Димитрова, Маргарита Хранова, артиста Даниел Цончев, които припомниха на Плевен това, което остави след себе си като музикално наследство Емил Димитров. Той отбеляза и блестящото участие на Плевенска филхармония и хор "Гена Димитрова".
7000 лева е сумата, която беше събрана на концерта на Плевенска филхармония, в който участваха Марги Хранова, Тони Димитрова и певци като Даниел Цочев с плевенски корен, както и музикантите от Плевенска филхармония и Общински хор Гена Димитрова. Така общата сума, събрана до момента от наскоро стартиралата кампания за събиране на средства за построяване на паметник на Емил Димитров в Плевен вече надхвърля 18 000 лева.
„Паметник на нашия съгражданин Емил Димитров в Плевен ще има, а той принадлежи на цяла България, за която изпя най-хубавите си песни", каза кметът Спартански.
С думите, че в залата на Драматичния театър има хора, които помнят неговия дядо факира Мити, както и Емил Димитров, синът на големия певец благодари на плевенчани за тяхната памет.
„Мисля, че много хора, които са правили крачка извън България, много силно чувстват музиката на Емил Димитров, защото някак си те се чувстват като него, когато той е правил тези крачки, и може би това е причината, музиката му да ме докосва по много особен", каза певицата Люси Дяковска. "Ние плевенчани сме много щастливи да сме имали такива хора, които да са отдавали творчеството си по такъв начин на своя град. Имам чувството, че сме единственият град, към който артистите, които излизат от него изпитват една особена носталгия, и изпитват също една много особена гордост от факта, че са от Плевен.
"Една спонтанна инициатива стана реалност благодарение на вас", каза директорът на Плевенска филхармония и почетен гражданин на Плевен Любомир Дяковски като подчерта ролята за осъществяването на концерта на солисти, диригент, пианиста Гого Милтиядов, хор "Гена Димитрова" и музикантите от филхармонията. Той прочете вълнуващо писмо от плевенчанин - музикант, който е работил с Емил Димитров през активната му сценична кариера - Димо Делийски.