Община Троян се включва в уникалния проект Виа Траяна Балканика
Община Троян се включва в уникалния проект Виа Траяна Балканика / archive.dariknews

Възможностите за подготовката и стартирането на проекта „Виа Траяна Балканика" представи заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев по време на дискусията „Създаване на регионален проект за устойчиво развитие на туризма „Централен Балкан - Розова долина" в село Орешака.

На работната среща присъстваха кметовете на община Троян - Донка Михайлова, на Карлово - Емил Кабаиванов, на Сопот - Веселин Личев, на Казанлък - Галина Стоянова и на Павел Баня - Станимир Радевски, зам.-кметът на Хисаря Асен Сурчев, както и археологът доц. д-р Митко Маджаров.

Проектът ще обединява общините Троян, Сопот, Карлово и Хисаря, които са разположени от двете страни на Балкана и ще бъдат включени в туристически маршрут, проследяващ продължението на най-дългия римски път Виа Траяна, преминаващ през прохода с опорните станции - крепости: Состра, Ад Радицес, Монтемно, Суб Радице, Виа Мата. Виа Траяна е свързвал Рим с Близкия изток, както и Източната част на Римската империя.

Като продължение на маршрута бе обсъдено и включването на общините Казанлък и Павел Баня. „В конкретния случай не става въпрос за отделни обекти, а цялостен туристически маршрут, който да се предлага като общ продукт. Този проект е единствен до момента и има шанс да се реализира в страната ни", каза на срещата зам.-министър Ботев.

Бранимир Ботев отбеляза възможноститв за предлагането едновременно на планински и ски туризъм в района на Беклемето, където се наблюдава най-дългото естествено снегозадържане в планинските ни курорти, балнео и СПА услуги - наличието на повече от 50 термални минерални извори в Чифлик, Баня, Хисаря и Павел Баня, както и богато културно-историческо наследство - Долината на тракийските царе и историческите паметници от възрожденската епоха.

Освен целогодишното преливане от един туристически продукт в друг, сред предимствата на маршрута е много доброто логистично местоположение - на час и половина път от летище София и на 45 минути от летище Пловдив. Всичко това е съчетано с възможностите за предлагане на винени турове и уелнес процедури с розово масло и натурални продукти.

Проектът може да бъде финансиран по пета ос на ОП „Региони в растеж", където са предвидени 112 млн. евро само за туризъм, а като бенефициенти по програмата могат да бъдат общини, неправителствени организации и др.

Заместник-министър Ботев представи на участниците в срещата и филм, който промотира България като целогодишна СПА дестинация и по атрактивен начин, показващ 22 български града, датиращи от римско време и създадени около термалните извори - любимо място за почивка и лечение на римските императори.

Кметът на Троян Донка Михайлова, като домакин, благодари на зам.-министър Ботев за неговата активна позиция и сериозна помощ за развитието на региона. „Всички, тук присъстващи представители на общините сме съмишленици на тази добра идея", сподели в края на срещата тя.