"Всички сме изключително разстроени от случилото се. За нас това е шок. Надяваме се никога повече да няма подобни случаи в България и да бъдат разкрити и заловени извършителите". Това каза Людмил Мойсеев - председател на Плевенската еврейска общност, който е и член на Националното ръководство/консистория/ - на евреите в България, "Шалом".
По отношение на Плевен, в последните години са зачестили антисемитските актове. "Имаше случаи на посегателства на гробищата - бяха надраскани с пречупени кръстове, паметната плоча в Кайлъка също беше осквернена - беше написано "Стига лъжи..." и отново имаше пречупени кръстове", разказа Людмил Мойсеев. "Обезпокоително е, че тези инциденти зачестяват", каза председателят на "Шалом" - Плевен, като разграничи тези "вътрешни" инциденти от това, което се случи вчера на летище Сарафово.
"За себе си, като гражданин аз съм сигурен, че това е нещо, което е привнесено в България като маниер и похват на действие. За мен е обезпокоително, че години наред, извън Израел, случаи с такъв мащаб и такива характеристики нямаше".
Людмил Мойсеев припомни случая на посегателство над еврейската общност в Турция, когато имаше взривове в един ден в две синагоги, както и атентата в Буенос Айрес - Аржентина, когато загинаха 85 души.
"Не са много случаите извън Израел, които да имат подобен мащаб и подобен почерк и за мен е обезпокоително, че точно България стана арена на нещо толкова ужасно. Може би, ако направим един анализ за себе си, бихме се съгласили, че България като че ли не обезпечаваше в голяма степен сигурността на подобни групи хора и не беше унищожила докрай възможностите за подобно нещо".
Според Людмил Мойсеев до сега е имало едно подценяване на тези проблеми и лошото е, че сега еврейската общност получава един твърде болезнен урок, макар че това според него е проблем на цялото общество.
"В една такава драма няма еврейска общност, няма арменска, българска, арабска общност. Всички сме хора и това е една човешка драма.Там има много семейства, има жертви, има ранени и хора, за които шокът ще остане за цял живот, така че не трябва да говорим за деление. Всички сме хора и драмата е всеобща", каза в заключение председателят на Плевенската еврейска общност - "Шалом".
Днес организацията на евреите в България "Шалом" осъди терористияния акт на летище Сарафово край Бургас, при който загинаха седем души и десетки бяха ранени с декларация, в която се казва:
"Като представители на българската еврейска общност изказваме своите най-искрени съболезнования на близките на загиналите и изразяваме своята готовност да помогнем на ранените и близките им.
Взривът е терористичен акт срещу Република България и българското общество и ние, като неразделна част от това общество, изразяваме своето възмущение и непримиримост срещу тази варварска проява на насилие, агресия и омраза."
В декларацията се отбелязва, че в последните години отношенията между България и Израел се развиват активно, предстои задълбочаването на връзките между двете страни и "това очевидно е акт на определени сили и групи, които искат да попречат на сътрудничество им". Само мобилизацията на българското общество може да предотврати ескалацията на тероризма. Уповаваме се в силата и обединението на демократично мислещите хора в България, Европа и света, в решителността на
политически сили в цял свят - да отстояват принципите на демокрацията и да защитават правата на хората срещу терористи, ксенофоби, расисти и антисемити, се казва в декларацията.
"Днес ние сме притеснени за физическото оцеляване на децата ни, на близките ни и на нашите български приятели, които могат да станат невинни жертви на омразата. Но по-силно е притеснението ни, че с този терористичен акт се прави опит да се разруши днешния ден на България, да се всее страх и да дестабилизира страната ни".
"Организацията на евреите в България "Шалом" се надява, че всички институции, ангажирани с откриване на извършителите, ще свършат професионално своята работа и терористите ще бъдат заловени и наказани".
Призоваваме българските граждани и структурите на гражданското общество да реагират категорично против всяка проява на насилие и омраза, се казва още в декларацията.