80-годишен юбилей чества ловешката Професионална гимназия по кожарство, облекло и химични технологии днес, съобщиха от учебното заведение. Празникът ще бъде отбелязан с Мегаспектакъл от 17.30 часа в читалище „Наука”.
Училището е първо и единствено по рода си днес на Бълканския полуостров и е свързано с традиционния за някогашния Ловеч кожарски занаят. Училището отваря врати през 1928 година благодарение на дарителите Марийка и Маринчо Караконови, видни търговци. Ловешкото училище поставя началото на средното образование по кожарство в България.
През годините училището запазва традициите на старите кожари, а днес се стреми към изискванията на Европейския съюз. През дългогодишната си история Професионалната гимназия е получила признание у нас и в чужбина. Училището е носител на Орден „ Кирил и Методий”- Първа степен. За участие в Международно изложение на кожи в Брюксел през 1935 г. училището е наградено с диплом и медал, през 1998 г. е удостоено от Община Ловеч с „Почетен знак на град Ловеч” за принос в развитието на образованието и кожарския отрасъл в общината. През последните години традиционно печели призови места на националния конкурс по моден и иновационен дизайн в Пловдив.
Днес учениците се обучават в специалностите „Конструиране, моделиране и технология на облекло от кожи”, „Технологичен и микробиологичен контрол в хранително-вкусовите производства”, „Технология на фармацевтични и парфюмерийно-козметични продукти”. От 2007 година е разкрита и задочна форма на обучение в специалността „Технология за обработка на кожи”, като няма възрастови ограничения за желаещите да завършат средно образование.
В спектакъла по случай юбилея ще участват творчески състави от Обединения детски комплекс Ловеч, група ЮВЕГА от ОУ „Св.Св. Кирил и Методий”, танцова формация към Природо-математическата гимназия, вокална група „Вълшебни усмивки” от ОУ „Проф. Димитър Димов”.