В представените литографии в изложбата може да видите дипломатическите сражения и военните битки, които позволиха на България отново да бъде свободна. Изрисувани от талантливите ръце на често непознати художници, всички тези епизоди се подреждат във величествена картина, наречена „Освобождение“.
И макар от подписването на Санстефанския договор да ни отдалечават 140 години, днес дори е по-важно отколкото тогава, да имаме възможност да започнем реалните свидетелства – истинската история, за да разбираме по-добре, какво се случва в наши дни“. С тези думи се обърна към гостите на събитието Негово превъзходителство посланика на Русия Анатолий Макаров.
Той изрази убеденост, че изложбата ще бъде интересна за плевенчани и за гостите на града и ще се превърне в един скромен знак на благодарност към героите от Освободителната война, благодарение на която съъществува съвременна България.
„За нас като плевенчани е чест, че посланикът на една такава велика държава като Русия, има топло, сърдечно и приятелско отношение към Град Плевен и към нашата обща история и към паметта за тези, които оставиха костите си на плевенската земя,за да го има града и за да я има България“, каза още кметът Спартански.
Той използва случая да благодари и на Румен Петков, който като член на Инициативния комитет за отбелязването на 140 г. от Плевенската епопея е взел най-дейно участие. „Благодарение на неговото съдействие и помощ се случиха огромна част от инициативите, които проведохме миналата година. Моята сърдечна благодарност за това, че той отдели от личното си време и с професионализъм и желание се включи и подпомогна нашите общински инициативи", допълни Георг Спартански.
Изложбата е посветена на 140 години от Освобождението на България и е съвместен проект на посолството на Руската Федерация в България, Община Плевен и Регионален военноисторически музей – Плевен. Тя беше официално открита от директора на Военниосторически музей - Плевен, Емилия Зорнишка, която представи литографиите.
Представените в нея 11 литографии са част от личната колекция на посланика на Руската Федерация в България Н. Пр. Анатолий Анатолиевич Макаров, предоставени за временно експониране в Панорама „Плевенска епопея 1877 г.”. 4 от литографиите са публикувани на страниците на „The Illustrated London News”, 3 в „Le Monde Illustre”, 2 в „The Graphic”, 1 в „The Pictorial World” и 1 в италианския печат.
Сюжетите включват батални сцени с участие на руската армия, епизоди от военното ежедневие, моменти от контактите с местното население, портрети на руски командири, епизоди от дипломатическата борба за освобождението и независимостта на България, в това число подписване и обявяване на Санстефанския мирен договор.
Литографиите са оригинални, публикувани в най-популярните и четени по това време британски ежеседмичници: „The Illustrated London News”, „The Graphic”, „The Pictorial World” и френския „Le Monde Illustre”.
Аудиторията е огромна – цялата Британска империя, Северна Америка, Франция и френските колонии, както и много европейските държави, в които се получава чуждестранна преса. Седмичните списания са едни от най-популярните, имат огромен тираж, а сред сътрудниците са най-добрите за времето си художници, гравьори и кореспонденти.
Изложбата „Литографии от Руско-турската война 1877-1878 г.” дава уникалната възможност да се види Руско-турската война 1877-1878 г. през погледа на Европа, такава каквато са я видели и отразили нейните съвременници на страниците на най-големите и най-четени илюстровани списания на 19-тото столетие.
След откриването на изложбата, в Панорама "Плевенска епопея - 1877 г." се състоя и презентация на книгата „Освобождение Болгарии – лики Войны и Памяти“ пред възпитаници на Езиковата гимназия в Плевен.