„Началото беше поставено много отдавна, когато преди 40 години – есента на 1979-та година, започнахме с Августина да преподаваме в Музикалното училище на град Плевен – „Панайот Пипков“ и така изминаха толкова много години, които мисля, че са полезни за града, за България, както и за развитието на нашето Музикално училище – сега Национално училище по изкуствата“.
„Това е четвърт век - един много солиден период от време, в което съществува ансамбълът и разбира се много от моите ученици са били в него като сме постигали забележителни успехи в различни конкурси, турнета, фестивали. Във всичките мащабни форуми ние сме успяли да се представим на ниво и сме печелили достойни награди.
Не съм броил с точност, колко са учениците, преминали през класа по ударни инструменти и дори и вашият колега Николай Колев е единият от първите ми ученици – петима абитуриенти, които завършваха обучението си в Музикалното училище през 1979-та година“, каза пред медиите Симеон Серафимов.
„Проф. Добри Палиев, който е основоположник на ударната школа в България и който ми е дал всичко, беше направил ансамбъл „Полиритмия“ в София и аз реших, че ние в Плевен можем да направим също такова нещо с учениците учениците, които бяха при мене. Те имаха достатъчно талант и заслужаваха и камерната музика, която правехме през годините беше едно удоволствие за тях и за самия мен и затова съм удовлетворен от това, което съм направил през тези години и съм горд от постиженията на учениците – като солисти и като ансамбъл „Акцент“, който прави 25 години“.
"Това стана през 1996-та година, когато в състава бяха Орлин Гергов, Невян Ленков – всичките са в чужбина и то на добри позиции, като преподаватели и професори, което означава, че са взели нещо от мен и съм успял да ги запаля и са им дам хляба в ръцете, както се казва“.
„Като завършила Теоретичния факултет на Музикалната академия за мен беше нещо повече от естествено да започна да пиша аранжиментите за Перкусионен ансамбъл „Акцент“. Не ги броя, но със сигурност вече са повече от 60. Като за всяко ново участие винаги се налага да променя нещо. Смея да твърдя, че са малко съставите - да не кажа, че няма такива, които да имат самостоятелна програма с продължителност от час и половина. Това е и причината да бъдем канени вече три пъти в град Пасау – Германия, където няма друг български състав и солов изпълнител, който да е канен редовно на този вече утвърден форум с 21-во издание през тази година“, каза Августина Серафимова.
Симеон Серафимов – преподавател по ударни инструменти, камерна музика и музикални ансамбли в НУИ „Панайот Пипков”,
утвърждава авторитета на българската перкусионна школа и продължава делото на проф. д-р Добри Палиев, възпитава десетки млади инструменталисти. Заедно с Августина Серафимова, Владимир Петров и Василена Серафимова създава и организира Международния фестивал за маримба и ударни инструменти – единствен в България и на Балканите.
Серафимов е бил член на жури на национални и международни конкурси по ударни инструменти: „Пендим” – Пловдив, „Светослав Обретенов” – Провадия, „Върбан Върбанов” – Бургас, II Международен конкурс „Percussono” – Тимишоара, Румъния.
За високите си педагогически постижения Серафимов е отличен със званието „Заслужил гражданин на Плевен ” (2004), „Кристална лира” – катерогия „Педагози” (2012), „Златна лира” от СБМТД за принос в развитието на българската музикална култура и по повод 40 г. творческа дейност (2018); Министерство на културата (1999, 2012), Община Плевен (1999, 2002, 2003, 2007); Дипломи от: Националните конкурси „Светослав Обретенов” – Провадия (1994, 2012), „Върбан Върбанов” (2012), „Зигфрид Финк” – София (1997, 2001) и Международните конкурси „Музиката и земята” – София (2003, 2009, 2011), „Пендим” – Пловдив (2007), „Млади виртуози” – София (2009), МММФ-К „Надежди, таланти, майстори” – Добрич-Албена (2011), Международния конкурс за ударни инструменти в гр. Тимишоара (Румъния, 2011), „MAGIC” – Бургас (2013), „Виртуози” – Сливен (2013) и др.
Августина Серафимова е автор на повече от 60 аранжимента за перкусионен ансамбъл „Акцент” – произведения на автори от барока до творци на съвременността, както и на сценарий за телевизионния филм „Пролет” с участието на възпитаници от класа по ударни инструменти на Симеон Серафимов, организира и прави сценарии за различни концерти и чествания на годишнини на композитори. Разработва културни проекти, свързани с дейността на ансамбъл „Акцент” в България, Германия и Франция. Участва в организацията и ръководи проектите за Международния фестивал за маримба и ударни инструменти, провеждан през 2009, 2012, 2014, 2016 и 2018 в гр. Плевен. Серафимова е удостоена с наградата „КДК Арт” от Клуба на културните дейци в град Плевен за принос в музикалното изкуство, Дипломи от община Плевен за принос в областта на културата (2012 и 2014), „Кристална лира” от СБМТД (2014) и „Златна лира” от СБМТД за принос в развитието на българската музикална култура и по повод 40 г. творческа дейност (2018).