Нова схема на доплащания за дребните овцевъди в Родопите одобри Еврокомисията
Нова схема на доплащания за дребните овцевъди в Родопите одобри Еврокомисията / netinfo

Европейската комисия е одобрила нова схема подпомагане на дребните овцевъди в Родопите, съобщи в Кърджали зам.-министърът на земеделието  и храните Цветан Димитров. Той заедно с председателката на бюджетната комисия към Народното събрание Менда Стоянова, участваха в кръгла маса, на която за първи път беше представена Концепция за развитие на земеделието в Кърджалийска област.
"Много овцевъди не покриват изискванията за субсидия на глава животно, с новата схема това ще се преодолее. С тази мярка, която защитихме пред Европейската комисия, ние се опитмваме оригулираме нещата и да има възможно най-голяма справедливост при разпределението на средствата. Схемата ще се прилага за кампания за директни плащания 2011 година. Ще се необходими от 7 до 10 млн. евро европейски пари", каза зам.-министър Димитров.

Стана ясно, че Концепцията за развитие на земеделието в Кърджалийска област, която е дело на екип от Висше училище "Земеделски колеж" в Пловдив и Сдружение "Академия БГ" в Кърджали, се подкрепя от ръководството на Министерството на земеделието и храните. Тя ще  получи финансова подкрепа, а областните и общинските земеделски служби ще бъдат ангажирани програмата да стигне до всеки, важно е хората да проявят  инициатива, каза народният представител Цвета Караянчева пред журналисти.
 
Две са направленията в Концепцията за развитие на земеделието в област Кърджали - овощарство и месодайно животновъдство. В овощарството ще се използват нови и интензивни технологии, които да доведат до бързо плододаване - в пълния му капацитет най-късно до 4-а година, ро отношение на месодайното животновъдство, идеята е да се работи за месо, да се използват пасищата, каза проф. Васко Василев, директор на Висше училище "Земеделски колеж" в Пловдив, който е автор на концепцията.

Според него реализирането й ще стане чрез  създаване на регионални сдружения на овощарите и на животновъдите, които да асоциират и защитават интересите  и доходите на дребните производители. Сдруженията ще осигуряват посадъчен материал, приплоди на лизинг, консултации, пазари, препарати и торове. На практика членовете на сдружението ще могат да ползват услугите, които то предоставя - една част безплатни, а тези, които ще бъдат възмездни, ще бъдат обвързани с договори. Искаме с 1500 участника да засадим 2500 декара с 250 000 овощни вида. За да може наистина да се произвежда голям добив, високо качество, а щом имаме такива резултати съответно ще имаме и конкуретноспособни качество и цени, каза проф. Василев.