Проект "Форми на сътрудничество между занаятчиите и МСП за съвместно участие в местните културни и икономически събития в общините Кюстендил, Струмица и Крива Паланка", бе представен днес в Кюстендил.Стойността на проекта е 96 000 евро и ще се реализира за 1 година.
"Общата цел на проекта е създаване на форми за сътрудничество между занаятчиите и малките и средните предприятия в трите общини, за да извлекат взаимна полза от местните културни и икономически събития и да се въведат най- добри практики.
Тъй като проекта започна по- късно, през месец май са предвидени участия в празника на пролетта в Кюстендил, деня на карнавала в Струмица и ден около Великден в Крива паланка", заяви Даниела Стоянова, председател на занаятчийската камара в Кюстендил.
Най- сериозният проблем сред занаятчиите в Кюстендил е намаляването на клиентите , заради общото обезлюдяване на региона, трудовата миграция в по- големите градове и чужбина.
Според Даниела Стоянова застрашени от изчезване са старинните занаяти, шапкарството и часновикарството.
"Факт е , че занаятчийските продукти се ценят и търсят основно от хора от чужбина. Затова ще създадем интернет каталог , както и сайт, на който занаятчиите и представителите на малките и средните предприятия в трите общини ще представят своите продукти и те ще могат да се купуват от цял свят", коментира още Даниела Стоянова.
На територията на областта са регистрирани 576 занаятчии.
31- годишната Искра Стоилова, която изработва уникално красиви чанти беше атракцията в залата на Читалище "Братство".Тя работи с естествени материали и моделите , които прави са уникална комбинация между желанията на клиента и нейното дизайнерско виждане и майсторски ръце .Тя изработва чанти от дете, може да направи всякакъв модел по желание на клиента. Предпочита да работи с естествени материали, защото изкуствената кожа има срок на годност 3 г.
Цените на чантите са от 20 до 100 лв, в зависимост от кожата и аксесоарите. Искра работи в село Слокощица .