Най- старият оригинален документ, който се съхранява в Държавен архив Кюстендил може да бъде видян днес, в деня на отворените врати, по повод празника на българските архиви , който се отбелязва на 10 октомври.Това е султански ферман от 1838 година, който дава разрешение за ремонт на черквата „Св. Богородица" в Кюстендил.С тази инициатива се дава възможност на всеки желаещ да дойде и да посети архива, да се запознае с принципа на обработка на документите и на тяхното съхранение. Могат да бъдат разгледани и смъртният акт на Ильо Марков, Рибният буквар, старопечатни книги, както и много фирмени дела но съда в Кюстендил, които показват как се е развивала търговията след Освобождението.
Целта на инициативата е общественото внимание да бъде насочено към значението и функциите на архивите и съхраняваното в тях архивно богатство, с цел утвърждаването им като една от уважаваните културни институции в страната.
" За втори път показваме тези оригинални ценни документи, по закон нямаме право да ги изнасяме извън архива, в част от документите в полетата има записки, които ги правят уникални. Държавните архиви са една от най- консервативните системи , сега обаче могат да бъдат видени уникални документи", заяви Петър Шейков, началник на "Държавен архив" - Кюстендил.
По повод празника специална грамота получи Михал Николов, бивш директор на БЧК Кюстендил, който е определен за читател на годината за 2015 г. Тази награда ще бъде връчвана всяка година за празника на българските архиви.
Денят на отворени врати ще продължи до 17.00 ч.