Паметна плоча на Асен Китанов
Паметна плоча на Асен Китанов / Виолета Атанасова
Разбрали  за разрушаването на къщата, на която бе паметната плоча на Асен Китанов и, в която до скоро живееше семейството на учителя Ганчо Дождевски, млади социалисти свалиха плочата за 23- годишния ремсист, за да бъде запазена от унищожаване и съхранена. Своята акция те посветиха на 125-годишнината от създаването на първата социалдемократистическа  група  в Кюстендил, информира Виолета Атанасова.

Паметната плоча на Асен Китанов бе на източната фасада на къщата на ул. „Панега“ № 8, която бе разрушена, за да се изгради на нейно място Център за младежи в риск. Той е участник в революционното работническо движение, член на РМС, ремсов секретар в Кюстендилската гимназия, от която е изключван два пъти за антифашистка дейност.  Роден в с. Рашка Гращица, като ученик той е живял в тази къща, която е на Ангел Настев, учител в селата в Пиянечкия край.

Паметна плоча на Асен Китанов
Виолета Атанасова

Историческа справка: Като войник в Серес, Асен Китанов  разгръща широка политическа дейност  сред войниците, а през 1942 г. е замесен в конспирация. Разбирайки, чие ще бъде арестуван, бяга от казармата, за което е осъден  задочно на 8 години строг тъмничен затвор. Укрива се в Кюстендил и в София. В началото на 1943 г. полицията попада на следите му и след престрелка на площад „Възраждане“ в столицата  е ранен и арестуван. Престоява в затвора половин година и след жестоки инквизиции е осъден на смърт от Софийския военнополеви съд. Разстрелян е в  стрелбището на ШЗО – същото, в което са изпълнени смъртните присъди на ген. Вл. Заимов, Н. Вапцаров и Антон Попов. След  9 септември 1944 г. в родното му  село е издигнат паметник, а години по-късно на къщата на ученическата му квартира в Кюстендил е поставена паметна плоча. 
 
 
Дарик- Кюстендил