Около 4000 жители на Кюстендилска област ще получат покани по проекта "СПРИ и се прегледай" на Министерство на здравеопазването. Той цели профилактика на три вида заболявания - рак на маточната шийка, рак на млечната жлеза и рак на дебелото и правото черво. Проблем се оказва липсата на специалисти, които да могат да работят по проекта в областта.
Д-р Исталиянова има договор за АГ прегледа - рак на маточната шийка в Кюстендил. За същия преглед в Дупница са се ангажирали д-р Попов и д-р Кръстев, като Кръстев има кабинет и в Бобов дол. За рак на млечната жлеза в Дупница ще преглежда д-р Шаранков. Никои не ограничава пациентите да изберат специалист и лечебно заведение в София, Благоевград или на друго място, коментира Силвия Любенова - координатор за областта.
Информационния ден в Кюстендил премина при голям интерес, като десетки хора се събраха до автобуса на кампанията "СПРИ и се прегледай", на площад "Велбъжд". Всеки попълнил анкетна карта получаваше и торбичка с информационни материали, тениска и шапка на проекта.
Скрининг е активно търсене на непроявена болест. Безплатните прегледи се правят с идеята да се установят измененията в клетките още в предраково състояние. Рак на маточната шийка, за жени от 25-60 години; рак на гърдата, за жени от 50-69 години и рак на дебелото и правото черво, за мъже и жени навършили 50 години.
За да се явите на преглед, получавате покана от здравното министерство по куриер, в нея са посочени телефоните, на които можете да се обадите, както и най- близкото лечебно заведение.
"Най-далечната ни и изглеждаща като неизпълнима цели е изграждането на Национален популационен скрининг. Този проект ни дава малко повече надежда. Информирането, мотивирането на хората да влязат с разбиране в този проект е важно. Имах опасения за поканите и реакцията на хората, но се оказва, че са напразни, хората се отзовават. Многото работа по въвеждане на превенцията явно променя нагласите и навсякъде се реагира адекватно и не можем дори да поемем интереса. Ракът не е любима тема на никого, но е тема, която не бива да прескачаме. Когато хората са жертва на обстоятелствата, възможностите им са ограничени. Би трябвало те да ги създават, би трябвало да вървим крачка пред болестта. Най-странното нещо, което виждам е, че за българина сякаш е нормално да не отиде 10 години на лекар. В 21 век това не можем да си го позволим", коментира пред Дарик Евгения Адарска - председател на Асоциация на пациенти с онкологични заболявания.
Ключово е хората да реагират правилно и да осъзнаят, че те трябва непременно да отидат на този преглед. Поканени са 400 000 от цялата страна, подбрани произволно от подлежащата на скрининг група хора, по списъците на ЕСГРАОН.