С решение на Общинския съвет от днес в Свиленград се създаде Общински социален фонд и бе приет правилник за устройството и дейността му. С финансово участие в него ще се включат казината, работещи на територията на града. Фондът набира, управлява и разходва средства за провеждане на общинската политика в областта на социалните дейности. Средствата ще се набират чрез дарения и завещания от търговци, извършващи дейност по Закона за хазарта и от български или чуждестранни физически или юридически лица.
Новаторската идея е на кмета на общината инж. Георги Манолов. Правилникът на фонда бе създаден след няколкомесечно проучване на юридическите възможности как доброволно и със справедливо дялово участие, съобразно мащаба на дейността им, фирмите за хазартна дейност да се включат в местния обществен живот, разказват от общината.
„В българското законодателство не се предвижда операторите в хазартната дейност да плащат местни данъци, те заплащат директно на държавата данък върху игралните съоръжения. Но подобна практика има в Европейския съюз, например в Австрия – казината плащат местен данък в общините, в които се намират. Засиленият интерес в граничния Свиленград към този вид бързо печеливш бизнес бе предпоставка да се потърси начин за благотворителни отчисления на средства в полза на жителите на общината – да се подпомагат деца, възрастни хора, социално слаби и нуждаещи се от лечение. Радвам се, че представителите на казината приеха идеята. Във фонда ще могат да участват не само фирми в сферата на хазартния бизнес, а всички, които имат желание да даряват средства. Тяхното разпределение ще става на проектен принцип”, коментира кметът Георги Манолов.
Целта на Общински социален фонд – Свиленград е да подпомага: подобряването на материалната база на социалните институции и услуги в общността, чието реализиране е невъзможно с утвърдените от държавата разходни стандарти; осъществяването на летен и зимен отдих на потребители на социални услуги, които не разполагат с лични средства и на лица, чийто месечен доход е не повече от 1/2 от минималната работна заплата; проекти на НПО, пенсионерски клубове, клубове или съюзи на хора с различен тип увреждания, Съюза на ветераните и Сюза на военноинвалидите и военнопострадалите; решаването на здравословни и социално-битови проблеми на жители на общината, чийто доход е не повече от 1/2 от минималната работна заплата и за които липсва възможност за финансиране по друг ред; подобряване условията на труд и повишаване мотивацията на работещите в социалните услуги на територията на общината чрез допълнителни възнаграждения, награди и мероприятия, предпазващи екипите от синдрома на професионално изчерпване; съфинансиране на проекти в социалната сфера с доказан социален ефект; ученици с увреждания и други лица с увреждания за участието им в олимпиади, състезания, фестивали; за ученици спортисти и за културни мероприятия.
Органи на управление на фонда са Управителен съвет и Контролен съвет. Ежегодно Управителният съвет ще внася за приемане в Общинския съвет годишен отчет за дейността на фонда, както и годишен доклад на Контролния съвет.
В момента в Свиленград лиценз от Държавната комисия по хазарта имат пет казина и седем игрални зали. Строят се четири нови казина, а още пет фирми са заявили инвеститорски намерения. Заради стратегическото местоположение на Свиленград на три граници тази дейност се превръща в един от структуроопределящите бизнеси в региона и идеята на социалния фонд е той да се използва по най-добрия начин за подпомагане на местното население, коментират от общината.