Комисия пише критерии за Почетен гражданин и лауреати на Пеньо Пенев?
Комисия пише критерии за Почетен гражданин и лауреати на Пеньо Пенев? / Darik News, архив

Кметът на община Димитровград да назначи комисия, която да изработи критерии за присъждане на званието „Почетен гражданин" и „Лауреат на литературната награда „Пеньо Пенев" предлага в докладна записка до местния парламент председателят на комисията му по култура Маргарита Симеонова. Общинският съвет ще заседава в четвъртък- 30 юни. 38 докладни фигурират в проекта за дневен ред на сесията, в който е включено и предложението на комисията по култура.

Практиката показва, че липсата на критерии при присъждане на званието „Почетен гражданин" поставя под съмнение значимостта на някои от тези, които са го получили. Досегашният опит в определяне на лауреата на наградата „Пеньо Пенев" е повод за разединение на културните дейци и често омаловажава значимостта й, са аргументите на комисията по култура.

41 са до момента почетните граждани на Димитровград, като за първи път званието е присъдено през 1967 г. 21 са лауреатите на националната литературна награда „Пеньо Пенев", чийто последен статут е от месец март 2002 г.,  когато е определена и паричната й стойност в размер на 1 000 евро.