Седем проверки по жалби и сигнали на граждани са извършили експертите от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново. Съставен е един акт за административно нарушение и е издадено едно предписание, съобщават от инспекцията. Съставен е акт на физическо лице от с. Раданово, община Полски Тръмбеш, което извършва разкомплектоване на автомобили без разрешение за дейности с отпадъци, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците. Проверката е по постъпила жалба от жители на с. Раданово, че тази дейност замърсява околната среда. При извършената съвместна проверка с Районно управление „Полиция" и представител на кметството е установено, че жалбата отговаря на истината.
Постъпил е и сигнал за замърсяване на р. Лефеджа на зеления телефон на РИОСВ и по-късно на тел. 112 на 16 септември. Сигналът е подаден от кмета на с. Бряговица, община Стражица. Проверена е фирма „Зорница Комерс ООД, с. Кесарево. Установено е, че силно замърсените отпадъчни води от дейността директно се изливат в р. Стара река. Причината е преустановяване работата на локалната пречиствателна станция. Взети са две водни проби за анализ в Регионална лаборатория - Велико Търново. Инспекцията не е уведомена за спирането на пречиствателното съоръжение.
Във връзка със същия сигнал е проверена и фирма „Велпа 91" AД в Стражица. Установено е, че каналът след пречиствателното съоръжение директно се влива в реката. Изпусканите води видимо са замърсени. Предстои предприемане на действия срещу двете фирми за установените нарушения. Извършени са две проверки в с. Димча, община Павликени на животновъдни стопанства на граждани по жалби, постъпили в РИОСВ от жители на селото. Проверките са извършени съвместно с кмета на селото и еколога на общината. Не са установени замърсявания на улиците и прилежащите на стопанствата територии. На единия от собствениците е дадено предписание в срок до 15 октомври да извози натрупания оборски тор извън населеното място за наторяване, както и да създаде условия за недопускане замърсяването с торова течност на улицата, извън границите на имота.
Проверено е изпълнението на издадено предписание на собственик на стопанство в гр. Дебелец. Проверката установи, че оборският тор е събран и се използва за наторяване. Животните са преместени и не замърсяват дерето.
Експертите са проверили животновъдната ферма за крави и телета на земеделски производител в с. Глушка, община Дряново. Оборският тор се съхранява на бетонна площадка, където престоява за узряване и се използва за наторяване на земеделски земи. По този начин не води до замърсяване на течащи води. Фермата има проект за изграждане на торохранилище, който е внесен за финансиране.