Снимка: РИМ-Габрово
Снимка: РИМ-Габрово / „Когато миналото беше настояще” – провокациите на една изложба
Много мисли идват в човешкото съзнание, докато разглежда изложбата „Когато миналото беше настояще” на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна. 10-те постера с 20 снимки, разположени пред Дечкова къща в Габрово, провокират съвременните хора с изчистените си послания. Днес наричаме такива фотографии „архивни”. Не само защото ги съхраняват архивите на обществени институции и частни лица, а защото думата се използва за синоним на нещо старо. Снимките в изложбата съхраняват образи на хора и архитектурни обекти, много от които вече не съществуват.
 
„Нищо не започва от нас, нищо няма да свърши с нас”, няма как да не го осъзнаеш, докато разглеждаш изложбата на открито пред Дечкова къща. Споменът за нас, за създаденото от нас, ако сме живели така че да оставим спомен, ще остане във фондовете на институции като музеите. Вероятно не чрез снимки, а чрез носители, които ще бъдат еквивалент на снимките. 

Снимка:
„Когато миналото беше настояще” – провокациите на една изложба

Изложбата на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна „Когато миналото беше настояще” провокира хората да погледнат в бъдещето, да се опитат да си представят как би изглеждал живота им и да дадат най-доброто от себе си точно в този момент. 

Снимка:
Сборникът

Изложбата е представена за първи път пред широката публика. Директорът на Регионален исторически музей – Габрово Красимира Чолакова не се колебае да отправи това предложение към колегите си от Трявна, запознавайки се с идеята им и с нейната реализация.
 
Директорът на тревненския музей Юлия Нинова няма причини да не приеме тази провокация – да представи миналото на Трявна именно в пространството около емблематичната за Габрово Дечкова къща. 

Снимка:
„Когато миналото беше настояще” – провокациите на една изложба

При откриването на изложбата присъстващите станаха свидетели на нещо, което не се вижда всеки ден. Уредникът от тревненския музей Даниела Дабкова разказа историята на сокая и сокайното забраждане.
 

Легенди и реалност се преплитат в историята на сокая и сокайното забраждане, характерно в региона на Габровско и Тревненско в миналото. Днес изследователите се съсредоточват върху теоритичната част, но Даниела Дабкова от Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна представи пред публика не само историята на сокая, а и как се извършва самото сокайно забраждане.

Публикувахте от Дечкова къща/Dechko's house в Сряда, 15 май 2019 г.

Това доста хора могат да го направят. Даниела Дабкова обаче показа как се прави сокайно забраждане – сложен за съвременниците процес, който жените в миналото са владеели до съвършенство.

Снимка:
Уредникът от тревненския музей Даниела Дабкова разказа историята на сокая и сокайното забраждане

Изложбата е реализирана по проект към Национален фонд „Култура“ на Министерство на културата. Хронологическият обхват на мобилната експозиция е краят на XIX - средата на XX век. Фотосите са част от фонда на Специализиран музей – Трявна, Държавен архив – Габрово, както и от лични колекции на фотографите Стефан Чалъков и Александра Иванова. Партньори по проекта са: Регионален исторически музей – Габрово, Регионален исторически музей – Велико Търново, ЕМО „Етър“, Национален музей на образованието, Регионален исторически музей – Русе и др.