Откриха нови находки в храма на Кибела в Балчик
Откриха нови находки в храма на Кибела в Балчик / netinfo

Година след откриването на храма на богинята майка Кибела в Балчик археолозите Игор Лазаренко, Елина Мирчева и Радостина Енчева откриха нови находки. Днес те извадиха от земята две статуи, изобразяващи Великата майка на боговете /Кибела/ и две статуи на жени, за които се предполага, че са на Афродита и Дионис.

В празничния за екипа от археолози ден бяха открити и релеф на тракийския бог-конник, както и друг релеф на три нимфи. При днешните разкопки бе намерена варовикова плоча с релефно изображение на лъв.

Припомняме, че на 23 април 2007 г., при изкопни работи за строеж на хотел в крайбрежната зона на град Балчик, строителите се натъкват на антична сграда. От изкопа са извадени и са поставени на улицата покрай оградата на съседна къща една мраморна фундамент-колона с надпис на латински език, мраморен плот от пейка с двуредов надпис на гръцки език, варовиков блок от фриз-архитраф с букрании (бичи черепи), гирлянди и розети и голяма каменна плоча, която, както се установи по-късно, е част от разрушената от багера западна стена на античната сграда. Багерът е спрян в момента, когато се е опитвал да извади подаващ се в профила голям мраморен лутерион (купел).

Разкопките започнаха на 08 май 2007.

В наоса на храма, при северната стена срещу входа, бе разкрита едикула с колони, капители и фронтон с релефно изображение на бог Хелиос. В тази едикула е била поставена основната храмова статуя на Великата богиня майка. Покрай източната и западната стена са стояли каменни пейки, а в средата е разположен мраморен лутерион с жертвеник до него.

Интериорът в храма е бил променян през вековете. Това, което се открива днес, е било използвано до към 387 година. Само за някои от предметите, върху които има надписи, може с по-голяма точност да се предположи кога са дарени и поставени в храма.

През 2007 година в храма бяха открити повече от десет цели или полузапазени мраморни статуи, повечето от които представят Великата майка на боговете (Кибела).

Засега това е единственият открит храм на Кибела в източната част на Балканския полуостров и най-добре запазеният елинистически храм в България. Намерените надписи и мраморна пластика са изключително важни археологически паметници, отразяващи религиозния и обществен живот в Дионисополис. Като брой и разнообразие, това е най-голямата група движими паметници, свързани с култа към Кибела, откривани до сега в неин храм.