Вълнението на морето взе общо осем жертви за последните дни по Северното и Южното Черноморие.
„Част от плажовете край Дуранкулак са неохраниями. На тази плажна ивица има само един спасителски пост, а самият плаж е близо 7 км. Това не е достатъчно”, каза Артюн Еринозов, директор на Областния съвет на Български червен кръст в Добрич в ефира на „Здравей, България” по НОВА ТВ след случая на три удавени деца на плажа при Дуранкулак.
Намериха мъртви децата, които изчезнаха в морето край Дуранкулак
Той допълни още, че подсигуряването на постове се извършва съгласно схема с компетенцията на Министерството на туризма и съответно областната управа.
Не плувайте срещу мъртвото вълнение, а се отпуснете по течението, съветва спасител (ВИДЕО)
По Южното Черноморие също не липсваха злопоуки. Повече от 20 са инцидентите на Северния плаж в Бургас само за ден. Това дали има вълни, или морето е гладко, не е критерий за това дали има мъртво вълнение.
„Първото нещо, което трябва да направите, ако попаднете в мъртво вълнение, е да запазите самообладание. Опитайте се да махате с ръка, за да бъдете забелязани. Къпете се близо до група хора. Не се отдалечавайте и не оставяйте децата сами”, каза спасителят Петър Русев.
Той добави още, че част от плажуващите дори не са запознати с флаговата сигнализация. Спасителят призовава туристите да спазват инструкциите на спасителите.