Международният ден срещу тормоза в училище „Ден на розовата фланелка” бе отбелязан в много училища в Добрич. Всички ученици от Професионалната гимназия по механотехника и електротехника „М. В. Ломоносов” се събраха в училищния двор, облечени или носещи нещо розово. Присъстваха и родители. Деца поставяха на деца розови лентички с надпис „Не на тормоза… в училище, на улицата, в интернет”. Учениците изрисуваха училищния двор с розов тебешир, като написаха под призива „НЕ на тормоза” своите послания – „ДА на взаимната помощ”, „ДА на добрия тон в общуването”, „ДА на работата в екип”. Заедно с родители те изработиха плакати под наслов „Мъже срещу тормоза: на нас ни пука за нашите деца”. След това надуха и пуснаха розови балони с послания. Направена бе подписка „Не на тормоза в училище”, в която се включиха родители, учители и ученици. Във фоайето на гимназията е подреден кът.
Международната инициатива срещу тормоза възниква през 2007 г. в Канада, когато ученици защитават свой съученик, подложен на тормоз, защото е носил розово поло. Националната кампания „Да бъдеш баща” се включва тази година в инициативата под мотото „Мъже срещу тормоза: на нас ни пука за нашите деца!”с желанието да отправи послание чрез бащите и другите важни за децата мъже, че нито едно дете не трябва да бъде подлагано на тормоз и че силата на мъжете е съзидателна, а не разрушителна.
За да отбележат Международния ден на розовата фланелка, учениците от ОУ "Христо Ботев" украсиха училището в розово. Във фоайето ги посрещна изложба от постери, рисунки и послания против тормоза в училище. Учениците от 5 и 6 клас бяха изработили постери, посветени на правилата за безопасно и етично използване на интернет. Учениците от СИП екология представиха различни житейски ситуации с помощта на комикси и послания.
Малките ученици носеха значки "Не на тормоза в училище". Училището активно се включва в кампанията, която тази година е посветена на кибертормоза в училище. "Бъди добър, за да бъдат добри и другите с теб!" е едно от най-често срещаните послания, които учениците написаха.
Международният ден беше отбелязан и в СОУ "Св.Климент Охридски".
Наред с другите инициативи в двора на училището се изви хоро. Намерението е тази проява да стане ежедневна - голямото междучасие да се превърне в 10-минутна хоротека.
За поредна година и учениците от СОУ „Димитър Талев” се включиха в международната инициатива „Ден на розовата фланелка”. На 24 февруари малки и пораснали талевци показаха своята съпричастност към борбата с тормоза в училище, обличайки се с розови тениски и чрез множество инициативи. Учениците от начален етап организираха флашмоб в двора на училището, подреждайки се в големи розови сърца. Мотото на малките ученици бе: „Да бъдем приятели”. Розови балони и послания за съпричастност бяха подарени и на родителите на децата.
Учениците от VI-ти иVII-ми клас работиха усърдно през последните дни, за да направят своята изложба с картини и постери, която краси третия и четвъртия етаж на училището. Седмокласниците разработиха и представиха пред своите съученици мултимедийни презентации за историята и целта на инициативата, видовете тормоз и агресия и начините за справяне с тях. Петокласниците написаха на розови листчета послания, с които заявиха категоричното си несъгласие с различните форми на агресия и тормоз - физически, психически и кибертормоз, с неприемането на различните, както и послания за приятелството и доброто в живота.
Гимназистите от СОУ „Димитър Талев” направиха информационни постери, за да повишат осведомеността сред учениците за последиците от тормоза и способи за превенция. Представители на Ученическия съвет раздадоха розови тениски, направени от хартия, които учениците закачиха на дрехите си в знак на съпричастност.
Дейностите по инициативата „Ден на розовата фланелка” ще продължат до края на втория учебен срок. Ще се постави фокус върху кибертормоза катоедин от съвременните видове агресия сред подрастващите. Дейностите ще включат множество беседи, дискусии и практически методи за справяне с агресията в интернет пространството.