/ БГНЕС

Черно море през погледа на историците е предмет на музейната лекция тази събота - 17 ноември. Милена Дамаскова от Археологическата експозиция ще обобщи изследванията върху развитието на родното крайбрежие в древността и как то се е повлияло от динамиката на покачване и спадане на морското равнище. В резултат на този процес днес  редица древни селища и пристанища се намират под вода, а съществуването им остава загадка за учените.

За да няма "Мопанг" 2: Обследват потъналите кораби на юг

Черно море вероятно е било известно на народите, населявали Източното Средиземноморие още през второто хилядолетие преди Христа. Опитни мореплаватели  и по-късно пътешественици оформят устойчивите представи „за черното, крайното, северното море”, които се срещат включително и в съчиненията на раннохристиянските автори.

Лекцията ще представи сведения от средновековни извори и картови изображения за крайбрежните територии на съществуващите по това време тук Византия и България.

Традиционната съботна лекция в музея е с начален час 11:30 часа в залата за презентации на Природонаучната експозиция (ул. „К. Фотинов” 30). Входната такса е преференциална - за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.