Над 66 000 кубика е засегнатата от съхнене иглолистна дървесина в териториите, стопанисвани от Югозападното държавно предприятие в Благоевград.
Справка на инвентаризираните площи към края на септември т.г. показва, че съхнат основно изкуствено създадените насаждения от бял и черен бор на възраст между 10 и 50 години.
Експертите са единодушни, че сечта на изсъхналите и съхнещите в момента дървета трябва да се извърши в рамките на една година. Самото отсичане на дървесината без незабавната й реализация обаче, би довело до развитието на вторични насекомни вредители и болести. В този случай дървесината ще е със силно влошени качества и ще се наложи да се ползва като дърва за огрев и в по-редки случаи като технологична дървесина. Според специалистите по маркетинг в настоящата пазарна конюнктура търсенето на тези сортименти е силно ограничено, което създава сериозен проблем при реализацията на дървесината, добита от санитарни сечи.
Освободените площи след санитарните сечи ще бъдат възобновени. В повечето от съхнещите култури е налице интензивно естествено възобновяване. Там, където то е затруднено, ще се извърши изкуствено залесяване с местни широколистни видове, които са добре адаптирани към условията и са много по-издръжливи на засушаване.
"В момента в държавните горски територии мерките срещу съхненето се изпълняват поетапно, съгласно изготвения график за усвояване на дървесината. Проблемът обаче остава в общинските, частни, църковни и др. гори, тъй като там заинтересоваността е много по-малка и се търси много по-голям икономически ефект от стопанисването им", коментира зам.-директорът на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов.
Според него има собственици, които не проявяват никакъв интерес и дори не знаят къде е възстановената им гора. Затова е необходима законодателна промяна, насочена към защитата и опазването от болести и неприятели на недържавните горски имоти.