Цепнатините по повърхността на Марс са формирани от сезонно замръзване на въглероден диоксид, а не от вода в течно състояние, както предполагаха някои учени. До този извод стигнаха специалисти от НАСА, след като изследваха снимки, направени от космическия апарат "Марс рикънисънс орбитър", който търси следи от вода на Червената планета, съобщи ИТАР-ТАСС.
Както се казва в публикувано комюнике на НАСА, докато извършвали сравнителен анализ на снимки на марсианската повърхност, специалистите констатирали, че релефът на цепнатините се променя в определени периоди, свързани със замръзването на въглеродния диоксид. Това опровергава теорията, че цепнатините са формирани в резултат на въздействието на вода върху повърхността на планетата. Освен това е невъзможно вода в течно състояние да съществува при подобни температури - въглеродният диоксид кристализира от газообразно състояние при температура, която е по-ниска от 78,5 градуца Целзий.
"Преди 5 години смятахме, че цепнатините на Марс говорят за водна активност на повърхността на планетата. Започнахме да наблюдаваме по-отблизо състоянието на цепнатините и свързаните с тях геоложки изменения. Така заключихме, че голяма част от тях се появяват през зимния период" заяви един от авторите на изследването от Изследователския център по астрогеология към Геоложката служба във Флагстаф, Аризона.
Новото изследване не опровергава други теории за възможно съществуване на вода в течно състояние на Марс, нито хипотезата, че вода може да е текла на Червената планета преди милиони години. Предполага се, че на Марс в момента има своего рода ледников период - в миналото климатът там вероятно е бил по-влажен и по-топъл. През декември м.г. американски учени установиха, че преди около 3,7 милиарда години в кратера Гейл, който е изследван от марсохода "Кюриосити", е имало сладководно езеро.
Източник: БТА