Учени създават самопочистващ се плат
Учени създават самопочистващ се плат / снимка: sxc.hu

Краят на неволите в деня за пране е с една крачка по-близо, след като учени разработиха памучна материя, която се самопочиства на слънчева светлина.

Ефектът се запазва и след нормално изпиране. Покритие от титанов двуокис и азот разтваря петната и обезмирисява плата на обикновена слънчева светлина. И преди е имало подобни разработки, но те са действали само на изкуствена ултравиолетова светлина.

Платът е промазан с титанов двуокис, който се използва в промишлеността за самопочистващи се лакове, стъкла и покривни плоскости.

Сега двама учени от университета Донг Хуа в Китай съобщават, че са разработили памучен плат, който се самопочиства от петна и бактерии, когато е изложен на обикновена слънчева светлина, предава БГНЕС. Той е промазан с наночастици от смес на титанов двуокис и азот. Покритието е устойчиво на изпиране и сушене. При лабораторни изпитания учените са отстранили петно от портокалов сок от плат, изложен на слънчева светлина.

Върху основното покритие те добавят наночастици от смес от сребро и йод, което ускорява процеса на самопочистването и запазва свойствата на плата при конвенционалните методи на пране и сушене.