/ БГНЕС
Американската космическа сонда Касини пристъпи към финалното спускане в атмосферата на планетата Сатурн, в чиято орбита "работи" от юли 2004 г., предаде ТАСС, като се позова на съобщение на Лабораторията за реактивно движение в Пасадена в щата Калифорния, която е част от НАСА.
 
"Касини" откри уникално явление на Сатурн (ВИДЕО)

Планира се в течение на месец сондата да извърши пет последни обиколки около Сатурн, като всеки път ще преминава на все по-ниска орбита.
 
Предполага се, че на 15 септември двигателите на апарата няма да могат повече да поддържат неговата ориентация в пространството, така че антената му да бъде насочена към Земята, връзката с него ще бъде изгубена и той ще се разпадне на части и ще изгори в атмосферата на втората по големина планета в Слънчевата система.
 
НАСА засне най-красивата и силна буря в Слънчевата система (СНИМКИ)

По време на финалния етап от живота на Касини ще работят 7 от 12-те му научни уреда, които ще предават информация до Центъра за управление на полетите на сондите към НАСА в режим на реално време.
 
НАСА пусна снимка на Земята и Луната, направена от орбитата на Сатурн (СНИМКА)

Сред тях най-активно ще работи масспектрометъра за йоните и неутралните частици с цел получаване на допълнителни сведения за атмосферата на Сатурн. НАСА разчита, че до "гибелта" на сондата ще получи и детайлни данни за повърхността на планетата.
БТА