За втори пореден ден американското космическо управление НАСА отложи изстрелването на совалката „Дискавъри". Този път причината е технически проблем, докато вчера бяха лошите метеорологични условия над космическия център Кенеди, в щата Флорида, предадоха световните агенции.
По-рано тази нощ НАСА даде разрешение за започване на пълнене с гориво на външния резервоар на совалката. В хода на тази процедура, която трябваше да продължи три часа, инженери на НАСА установиха обаче проблем с горивна клапа, която не можела да се отвори и да пропусне потока от течен водород от външния
горивен резервоар на „Дискавъри" към главните й двигатели.
НАСА ще се опита да изстреля отново совалката „Дискавъри" чак в петък, предадоха световните агенции, цитирайки членове на екипажа на космическия кораб. В петък за третия опит за изстрелване ще има две подходящи часови възможности - в 12,22 часа източноамериканско време (16,22 часа по Гринуич) или 23,59 часа източноамериканско време (4,59 часа в събота сутринта по Гринуич).
НАСА трябва обезателно да изстреля совалката на 13-дневна мисия до края на неделя. В противен случай мисията ще се отложи чак за октомври, защото Русия и Япония също са предвидили космически полети до Международната космическа станция в близко време и този график не може да се наруши.
„Дискавъри" трябваше да поеме тази сутрин за Международната космическа станция със седем души екипаж на борда си. Мисията й трябваше да продължи 13 дни. Совалката трябва да транспортира до МКС резервни части за оборудването на станцията, нов спален модул, нов тренажорен модул, нова хладилна камера, хранителни продукти. Товарът е с общо тегло 6,8 тона.
Тренажорът трябваше да носи името на американския актьор и телевизионен водещ Стивън Колбърт. Негови фенове гласуваха тренажорът да бъде кръстен на него в интернет допитване на НАСА. НАСА обаче не одобри идеята да кръсти модул на МКС на жив човек и предпочете да му даде името Спокойствие в чест на Морето на спокойствието - мястото на Луната, където кацна корабът Аполо преди 40 години.
„Дискавъри" ще достави на МКС и шест мишки. Три от тях са генетично модифицирани и имат ген, който подпомага бързия растеж и укрепването на костите. Мишките ще бъдат оставени на МКС, за да участват в експеримент, който ще помогне на учените да разберат защо костите на астронавтите стават по-крехки и се чупят в условията на безтегловност в космоса. Мишките ще бъдат върнати на Земята със следващата мисия на совалка през ноември тази година. За първи път гризачи ще останат толкова дълго време на борда на МКС. Те ще живеят в специален миниатюрен модул, представляващ хабитат, близък до естествения им хабитат на Земята, и проектиран от италианската компания Талес Аления спейс в Генуа.
С „Дискавъри" пътуват седем астронавти. Те ще излязат три пъти в открития космос, средно за по 6 часа и половина. При първото от излизанията Джон "Дани" Оливъс и Никол Стот ще демонтират 816-килограмов контейнер за течен амоняк. Това ще бъде най-обемистият елемент на МКС, който някога астронавти са демонтирали и премествали по време на космическа разходка. При второто излизане в открития космос двамата астронавти ще инсталират нов резервоар за течен амоняк на МКС. Старият резервоар пък ще бъде вкаран в товарното отделение на Дискавъри,
за да бъде върнат на Земята.
При третото излизане в космоса ще участва и шведският астронавт Кристер Фуглесанг. За него това е втора мисия със совалката "Дискавъри". Заедно с американски колега той ще подготви МКС за бъдещото й разширяване и за инсталирането на тренажорния модул Спокойствие към нея идната година.
В края на мисията Никол Стот ще замени на борда на МКС американския астронавт Тим Копра, който работи на станцията от юли тази година. През пролетта постоянният състав на МКС беше увеличен от трима на шестима астронавти, припомнят агенциите. (БТА)