Милиарди планети, подобни на Земята, може да са обитаеми
Милиарди планети, подобни на Земята, може да са обитаеми / снимка: БГНЕС, архив

Милиарди планети с размерите на Земята, движещи се в орбита около слънца, подобни на нашето, в нашата галактика, може да са обитаеми, считат астрономи.

Една на пет подобни на Слънцето звезди в нашата галактика Млечния път, в който има около 55 млрд., има в орбита планета с подобни размери на Земята. Това позволява температури, в които може да съществува вода и това ги прави потенциално обитаеми. Учените базират изводите си на данните от първите три години наблюдения с телескопа "Кеплер", който сега не се използва.

"Това означава, че сред хилядите звезди, които се виждат на небето през нощта, най-близката подобна на Слънцето, с една планета с подобна на Земята маса, обикаляща в орбита около нея, може да бъде обитаема и се намира само на 12 светлинни години /1 светлинна година се равнява на 9 461 млрд. км. Тя е видима с просто око, изтъква астрономът от Калифорнийския университет в Бъркли, Ерик Петигура. Изследването е представено на конференция за "Кеплер" тази седмица в Мофът Филд, Калифорния.

Тези резултати показват, че планети като Земята се срещат сравнително често в Млечния път", казва Ендрю Хауърд - астроном от Института по астрономия на Хавай, и съавтор на изследването.

На базата на първите три години събрани данни от "Кеплер" астрономите са засекли 3 538 потенциални екзопланети, от които потвърдени 833. Сред тези 833, 647 са с размери, близки до земните, но само 104 се намират в зона, която им позволява да са обитаеми. Десет от тях изглеждат скалисти като Земята, изтъква Джейсън Рауи от института SETI.

Това, че една планета е с подобна на земната маса и се намира в зона, която не изключва тя да е обитаема, не я прави непременно подходяща за развитие на живот, наблягат учените. Някои например може да имат твърде плътна атмосфера, което ще направи температурите на повърхността й твърде високи за живи организми. Например миналата седмица астрономите обявиха откриването на екзопланетата Kepler-78b, която въпреки сходните си размери и състав с тези на Земята, е необитаема заради температури от 1500 - 3000 градуса по Целзий.

Изобилието на планети като Земята, в орбита около сравнително близки звезди, ще опрости работата на НАСА в нейните бъдещи мисии за проучването им, изтъква Ендрю Хауърд. Според Натали Батала от мисията "Кеплер", до около 50 години ще можем да наблюдаваме характеристиките на атмосферата на тези екзопланети и след това целта ще е да се правят снимки с добро качество на повърхността, да се разглежда топографията им и да се търсят признаци на живот.