Социалната мрежа Фейсбук е била сред основните източници на информация за българите по темата с протестите срещу промените в Закона за горите. Това показва проучване на Института за социални изследвания и маркетинг. Данните от него сочат, че 7% от анкетираните са следили казуса именно чрез Фейсбук. Като цяло интернет медиите са били предпочетени от 22% от участвалите в изследването граждани. 91% са гледали телевизия, 17% са се информирали от пресата, а 5% от радиостанции.
В анкетата на института, проведена между 5 и 10 юли, са участвали 502 българи от София и други големи градове на възраст над 14 години. Потърсено е било и мнението на 100 журналисти от столични и регионални медии.
47% от българите са следили с интерес протестите на природозащитниците срещу спорните промени в Закона за горите. 65% от анкетираните граждани посочват, че са ги подкрепяли.
Фактът, че интернет, като източник на информация, е изместил пресата и радиото, коментира директорът на Института за социални изследвания и маркетинг Мира Радева. Тя каза: "В този случай интернет е изместил като влияние традиционни информационни източници като преса и радио. Това е фундаментална промяна. Виждате как Фейсбук се изстрелва към челото, а Фейсбук дори не е медия, това е социална мрежа. И изведнъж тя започва да мери ръст с толкова силни информационни източници като телевизиите".
Според Мира Радева общественото одобрение за протестите през юни срещу промените в Закона за горите, е предпоставка за появата на нов политически субект. Тя смята: "Разбира се, едно е съдържанието на политическата заявка, друго е реализацията на терен. В този смисъл въпросът, който продължава да виси в публичното пространство, е кой ще се възползва от тази подкрепа. Дали е възможно ентусиазмът на този широк обществен отклик да бъде яхнат от традиционните партии, дори и новите заявки да речем като "България на гражданите"? Или обратно - самите тези организатори, млади хора, еколози, ще се опитат да превърнат влиянието си в инструмент за политическо въздействие, за нова политика".
И въпреки това, по думите на Мира Радева, представители на протестиращите природозащитници едва ли биха инициирали създаването на своя партия.