пластмаса
пластмаса / Guliver/Getty Images
По случай днешния Световен ден за опазване на околната среда, който се отбелязва под мотото "Да се преборим със замърсяването с пластмасови отпадъци", "Бизнес стандарт" предлага някои факти за този разрастващ се проблем:

Европа на война с пластмасовите отпадъци

1. Проучване на фондация "Елън Макартър" от 2015 г. установи, че до този момент в света са произведени около 6,3 милиарда тона пластмасови отпадъци. Около 90 процента от тях няма да се разградят минимум 500 години.

2. Според учените микропластмаса (пластмасови частици с диаметър под 5 милиметра) се открива в почвата, чешмяната вода, бутилираната вода, бирата и дори във въздуха, който дишаме.

3. Ако не се засили контролът над разрастващия се проблем с пластмасовите отпадъци, замърсяването с тях ще се удвои през следващите 30 години и в океаните ще има повече пластмаса, отколкото риби.

4. Към момента всяка минута в океаните се изхвърля съдържанието на един камион, пълен с пластмаса. Очаква се до 2030 г. камионите да станат два, а до 2050 г. - четири.

5. Китай е на първо място по "неспряване" с проблема с пластмасовите отпадъци.

6. Индия заема пето място по този показател, изпреварвайки САЩ. Годишното количество пластмасови отпадъци, отделяно от страната, се равнява на теглото на 30 кораба "Титаник".

пластмаса
Guliver/Getty Images

7. Пластмаса се съдържа в петте най-често срещани артикула, които замърсяват океаните. Това е установено при най-мащабното по рода си почистване, извършено през 2017 г.

8. Според проучване на "Трукост" замърсяването с пластмаса причинява щети на околната среда, възлизащи на близо 75 милиарда долара.

9. Замърсяването с пластмасови отпадъци е вредно и за животните, и за хората. Поглъщането на пластмаса причинява гибелта на много морски обитатели. Изхвърлените в океаните пластмасови отпадъци се придвижват по хранителна верига и се свързват с риска от рак, ендокринни и други проблеми при хората.

10. През последното десетилетие е произведена повече пластмаса, отколкото през целия изминал век.

11. Всяка минута се закупуват един милион пластмасови бутилки.

12. Идеята за цялостна подмяна на пластмасовите изделия може и да звучи добре, но специалистите напомнят, че използването например на хартиени торбички вместо найлонови означава изсичане на повече дървета. От тази гледна точка вероятно най-добрата възможност остава рециклирането.

э
ThinkStock/Getty Images

И още по темата:

До 2050 година: Повече пластмаса, отколкото риба в океаните

Земята попадна в категорията "токсична планета"

Земята се превръща в пластмасова планета


Когато хапваш сладолед и хвърлиш опаковката на плажа (ВИДЕО)
БТА