В Египет свободата на пресата се е влошила най-радикално през 2013 г.
В Египет свободата на пресата се е влошила най-радикално през 2013 г. / снимка: Guliver/Getty Images

Цензура, репресии, насилие - свободата на пресата се е влошила по един обезпокояващ начин в Египет през изминалата 2013 г., според доклад на Комитета за защита на журналистите, базиран в Ню Йорк, предаде АФП. Това е вторият годишен доклад на организацията, посветен на страните, в които упражняването на журналистическата професия е рисково.

„Никъде другаде както в Египет свободата на пресата не се е влошила така радикално през 2013 г.”, се констатира в документа. Там преследванията срещу журналистите, критикуващи властта при управлението на президента Мохамед Морси, бяха заменени в средата на годината с репресии срещу медиите, които симпатизираха на сваления Морси.

Най-малко шестима журналисти бяха убити в Египет м.г. Така Египет стана през 2013 г. най-кървавата страна за журналистите след Сирия и Ирак, се подчертава в доклада на журналистическата организация.

Русия е критикувана за новото законодателство, ограничаващо свободата на словото. Страната стана сцена на целенасочени прояви на насилие срещу журналисти, докато онлайн журналистиката беше обект на репресии, се казва в документа. Русия, но и Еквадор въведоха неясни законодателства, които дават на правителствата по-широки правомощия, за да потискат журналистите дисиденти. Завръщането на Владимир Путин на власт е белязано от намаляване на реформите, касаещи свободата на пресата, и от все по-враждебна атмосфера към медиите, констатира организацията.

В глава, посветена на интернет журналистиката, комитетът критикува шорокообхватното следене, извършено от американската Агенция за национална сигурност и разкрито от Едуард Сноудън. Тези разкрития може да „замразят” дейността по събиране на информация, защото всеки ще се страхува да стане източник на информация, се казва в документа. В него се подчертава, че нарастват случаите на киберпиратски атаки срещу медиите, приписвани на китайски хакери или на привърженици на сирийския режим.

В Сирия, където загиват най-много журналисти, все по-често има случаи на агресия срещу представители на професията, което прави отразяването на събитията по време на войната почти невъзможно, отбелязва БТА.

Турция също накърни демократичния си имидж, като използва законите за борба с тероризма като основание за задържането на журналисти, по-специално в кюрдските райони. В доклада са разкритикувани Виетнам, Бангладеш, Либерия, Замбия.