Съветът за сигурност на ООН осъди категорично ядрения опит на КНДР
Съветът за сигурност на ООН осъди категорично ядрения опит на КНДР / снимка: БГНЕС, архив

Съветът за сигурност на ООН осъди категорично ядрения опит на КНДР, предаде АФП.

„Членовете на Съвета за сигурност проведоха извънредни консултации, за да отговорят на сериозното положение, предизвикано от ядрения опит, извършен от Корейската народнодемократична република (КНДР). Членовете на Съвета за сигурност категорично осъдиха този опит, който представлява тежко нарушение на резолюция 1718 на Съвета за сигурност (2006 г.), 1874 (2009 г.) и 2087 (2013 г.) и следователно продължава да съществува ясна заплаха за международния мир и сигурност”, пише в декларацията.

„Членовете на Съвета за сигурност припомниха, че през януари единодушно приеха резолюция 2087, която изразява решителността на Съвета да предприеме значими действия при нов ядрен опит от страна на КНДР. В съответствие с този ангажимент и във връзка със сериозността на нарушението членовете на Съвета за сигурност ще започнат незабавно работа по съответни мерки в резолюция на Съвета за сигурност”, се казва в декларацията.

В нея не се споменават пряко санкции, но искания за нови мерки бяха отправени веднага от САЩ и техните съюзници, допълва БГНЕС.

„За да се справи с продължаващата опасност от застрашаващите действия на Северна Корея, Съветът за сигурност на ООН трябва и ще даде бърз, надежден и категоричен отговор”, заяви американският посланик в световната организация Сюзън Райс. Действията на Пхенян „няма да бъдат толерирани и ще доведат до нарастваща изолация на Северна Корея и до натиск, породен от санкциите на ООН”, изтъкна тя.

Съветът трябва да приеме резолюция, която „допълнително да попречи на развитието на ядрени оръжия от КНДР, на програми за балистични ракети и на способността й да извършва дейности по разпространение на ядрено оръжие”, изтъкна Райс.

Южнокорейският външен министър Ким Сун Хуан също участва в разискванията на Съвета. Той се намираше в Ню Йорк за обичайната сесия на Съвета, планирана за по-късна дата. Южна Корея осигурява ротационното председателство на Съвета за месец февруари.

Изстрелванията на ракети и ядрените опити костваха на Пхенян цяла поредица международни санкции от 2006 г. насам, сред които замразяване на авоари, принадлежащи на севернокорейски компании, и забрана на пътуванията на представители на комунистическия режим.