Шалкам: Присъдите не са окончателни
Шалкам: Присъдите не са окончателни / netinfo

Либийският външен министър Абдел Рахман Шалкам обяви на извънреден брифинг, че потвърждаването на смъртните присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар от Наказателния съд в Триполи не е окончателната присъда.

Шалкам потвърди, че делото ще бъде гледано от Върховния съд на Либия и ако той също потвърди смъртните присъди, окончателното решение ще бъде взето от деветчленния Висш съдебен съвет на Либия.

Петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова бяха осъдени на смърт за причиняване на епидемия от вредни микроорганизми в Бенгази през 1999 година.

На смърт бе осъден и палестинският лекар Ашраф.

Осъдените трябва да заплатят по 700 000 динара на семействата на всяко починало дете и по 350 000 динара на семействата на всяко заразено със СПИН дете, което е все още живо.

Роднините на децата в Бенгази посрещнаха присъдите с радостни възгласи „Аллах е велик”. Петте български медицински сестри останаха безмълвни и само палестинският лекар заяви през решетките „Ние сме смели”.

На извънреден брифинг либийският министър на външните работи Мохамед Шалкам обяви, че това не е крайната присъда. Той не обясни още колко дълго ще продължи всичко това, но даде гаранции, че медиците ни и палестинецът ще бъдат осъдени справедливо.

„Ние уважаваме правосъдната си система и не можем да даваме заповеди на нашите съдии”, каза още либийският външен министър.

На въпрос на Дарик радио защо Либия поставя под съмнение имиджа си пред международната общност, Шалкам риторично попита: „А какъв интерес имаме аз и либийското правителство в затвора да останат шестима невинни души.”

Той заяви още, че Либия е жертва, тъй като близо 500 либийски деца са били заразени със СПИН. В пряк отговор на зададения му въпрос той каза, че Либия чудесен международен имидж.

В края на брифинга Шалкам много ясно разграничи хода на СПИН-процеса от хуманитарния план на Европейския съюз в помощ на семействата в Бенгази.

Зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев е на среща със своя либийски колега.