Русия изтегля частично войските си от Южна Осетия
Русия изтегля частично войските си от Южна Осетия / снимкa: БГНЕС

Противоречива информация идва от руска страна за това дали е започнало изтегляне на руски части от Южна Осетия .

За ИТАР-ТАСС висш представител на Министерството на отбраната на Русия заяви, че е започнало частично изтегляне на руските войски от зоната на грузинско-южноосетинския конфликт. Той уточни, че става дума само за "частично изтегляне на тези части и подразделения, чието присъствие в Южна Осетия не е необходимо" и че се извеждат някои части на общовойсковата армия и на Въздушнодесантните войски.

Интерфакс, която също цитира официален представител на от Министерството на отбраната, предаде обаче, малко след като бе разпространено съобщението на ИТАР-ТАСС, че не е започнало изтегляне. Според източника на Интерфакс върху този въпрос "още се работи". Решение за изтегляне ще бъде взето в зависимост от стабилизирането на обстановката в района, каза източникът.

Говорителката на южноосетинското Министерство на отбраната Ирина Гаглоева не можа да потвърди съобщението за започнало частично изтегляне на руските войски, отбелязва Асошиейтед прес. Тя каза обаче, че южноосетински милиционери сменят руските миротворци в столицата Цхинвали.

Руските сили продължават да укрепват позициите си в Грузия, далеч от сепаратистката област Южна Осетия и въпреки споразумението за прекратяване на огъня, в което се предвижда изтеглянето им, заяви секретарят на грузинския Съвет за сигурност Александър Ломая, цитиран от Франс прес.

Съгласно споразумението за спиране на бойните действия, подписано от президентите на Грузия Михаил Саакашвили и на Русия Дмитрий Медведев, руските войски трябва да се изтеглят от Грузия. Руските мироопазващи сили трябва да се върнат в Южна Осетия, но ще имат право да патрулират и в зона от няколко километра навътре в грузинска територия извън тази област до създаването на международен мироопазващ механизъм.

Германският канцлер Ангела Меркел замина за грузинската столица, за да се включи в посредническите усилия на ЕС за уреждане на руско-грузинския конфликт заради сепаратистките области Южна Осетия и Абхазия. Меркел ще разговаря в Тбилиси с грузинския президент Михаил Саакашвили и ще настоява за по-бързо изпълнение на плана за спиране на огъня, подписан от президентите на Грузия и Русия.

В петък Меркел се срещна в руския черноморски курорт Сочи с президента Дмитрий Медведев и призова Русия да изтегли всички свои войски от основната грузинска територия. Тя подчерта, че Германия е за запазване на териториалната цялост на Грузия.

Президентът Джордж Буш увери грузинския си колега Михаил Саакашвили в подкрепата на САЩ в конфликта на страната му с Русия, съобщи Белият дом, цитиран от Франс прес.

"По време на телефонен разговор президентът Джордж Буш потвърди подкрепата на САЩ за народа и правителството на Грузия", заяви говорителят на съвета за национална сигурност Гордън Джондроу.

Говорителят уточни, че грузинският президент е позвънил на Буш, за да обсъди с него развоя на ситуацията в Грузия.

Вчера руският президент Дмитрий Медведев подписа плана от шест точки, изработен с посредничеството на ЕС, за уреждане на кризата в Кавказкия регион. По-късно руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че грузинският президент Михаил Саакашвили е подписал споразумение по принципите за мирно уреждане на конфликта в без уводната част Южна Осетия, която е неразделна част от документа. Лавров, посочва, че този въпрос ще бъде уточнен по дипломатически канали. /БТА/