Русия иска ясни гаранции на хартия за ПРО
Русия иска ясни гаранции на хартия за ПРО / снимка: Reuters

САЩ не изключват възможността в рамките на ПРО бойни кораби да бъдат разположени в няколко морета по света. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, предаде ИТАР-ТАСС. Лавров коментира пред журналисти руско-американски срещи по време на приключилата днес среща на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Хонолулу. "Американците не изключват, те го признаха пред нас, че бойни кораби с противоракетни системи може да бъдат разположени не само в Средиземно море, но и в Черно, Баренцово, Северно и Балтийско", каза министърът.

"Намираме се в положение, изход от което не се вижда", заяви Лавров по повод плановете на САЩ за разполагане на ПРО като цяло. "Защото се осъществява едностранен план за създаване на глобална ПРО на САЩ, който вече ще е натовски, но изцяло по американски кройки. Подписват се споразумения, създават се наземни обекти, бази за прехващачи и радари", изтъкна руският министър.

По думите му САЩ заявяват, "че няма да има никакви ограничения за тази система" и не дават ясен отговор защо предвиждат да разположат средства за ПРО толкова далеч на север, при все че Иран няма възможности "да изстреля нещо, което да стигне до северните бази". "Казват ни: е, може пък да има (такива възможности) в бъдеще, трябва да предвидим всяка ситуация", добави Лавров.

Позицията на САЩ остава същата - "не се тревожете, това не е против вас", но това не е достатъчно за Русия, подчерта той. "На срещите с американците бе ясно казано, а президентът Дмитрий Медведев отново ясно потвърди всичко пред Барак Обама, че бихме желали да получим някакви гаранции", заяви руският министър и добави: "Гаранциите трябва да са ясни и на хартия".

Държавите от Запада подстрекават сирийската радикална опозиция да поеме курс към сваляне на режима в Сирия, смята руският външен министър Сергей Лавров според ИТАР-ТАСС. "Когато тези хора чуват твърди изявления от Вашингтон и Брюксел, че не бил възможен никакъв диалог с Асад и той трябвало да разбере, че е необходимо да се оттегли, това естествено не ги насърчава за конструктивен диалог", заяви Лавров.

Той припомни, че по-малко от седмица, след като бе обявен планът на Арабската лига за уреждане на ситуацията в Сирия, френският външен министър Ален Жупе публично заяви, че този план е мъртъв, а Вашингтон настоятелно препоръча на опозиционерите да не се вслушат в призива на Асад да сложат оръжие и да бъдат амнистирани, посочва агенцията.

"Ако наричаме нещата с имената им, радикално настроените опозиционери се подстрекават да поемат твърд курс към смяна на режима и да отказват всички покани за диалог", изтъкна първият дипломат на Русия, цитиран от БТА. Според него обаче федерацията "се опитва да вразуми сирийската опозиция" и руски дипломати ще информират за своята "загриженост" Бурхан Галиун, председателя на Сирийския национален конгрес - "една от най-непримиримите към режима опозиционни групировки", който ще пристигне във вторник в Москва.

Решението за замразяване на членството на Сирия в Арабската лига е "неправилно" и премахва възможността "ситуацията да бъде вкарана в по-прозрачно русло", заяви Лавров. Сирийците бяха поканили наблюдатели от Арабската лига и присъствието им "би изиграло стабилизираща, успокояваща роля (. . .) Принуден съм да констатирам, че някой изобщо не желае сирийците да се споразумеят помежду си", поясни Лавров.

Страстите около ядрената програма на Иран се нагнетяват и това може би е "режисирана кампания" с оглед да бъдат приети нови едностранни санкции, но Русия смята, че "пистата на санкциите спрямо Иран е изчерпана", заяви първият дипломат на федерацията.

"По линия на Съвета за сигурност на ООН е направено всичко, което изобщо може пряко и косвено да се свърже с иранската ядрена програма. Тъкмо това е целта на санкционния натиск, останалото се прави едностранно от американците, европейците, японците, англичаните (. . .) При това американците прилагат едностранни санкции в извънтериториален контекст и фактически наказват компании от трети страни, които изпълняват резолюциите на ООН, но не се вписват в далеч по-суровите едностранни американски санкции", поясни Сергей Лавров.

Според него "генералният директор на МААЕ изведнъж решава да окачестви в последния доклад факти, които се знаят от осем години насам, като доказателства, че (Иран) има военна програма". "И виждате каква шумотевица на тази тема се вдигна сега в Израел, в Европа и САЩ въз основа, която не съдържа нищо ново", посочи руският министър.

"Допускам, че тази кампания може би е режисирана (. . .), за да подготви почвата за приемане на нови едностранни санкции", но "някакви наказания не биха ни довели доникъде" и Иран трябва да бъде уговарян да вземе участие в разговора, предложен от шесторката международни посредници, каза Лавров. "Заплахите със санкции, още повече с въздушни удари, само ще отдалечат пътя към решение чрез преговори, вместо да го приближат", добави руският външен министър.