В Румъния започна гласуването на референдума, който е от огромно значение за политическата съдба на десноцентристкия президент Траян Бъсеску, предаде Франс прес.
Консерваторът Бъсеску бе отстранен с гласуване в парламента на 6 юли от лявоцентристкото мнозинство, което пое властта през месец май. Управляващият Социал-либерален съюз обвинява Бъсеску в системно превишаване на правомощия.
Политическата криза в Румъния предизвика загриженост за състоянието на демокрацията в страната сред чуждестранните партньори на Букурещ, посочва БТА.
Резултатът от референдума ще бъде признат за валиден, ако в него участват 50 процента плюс един от всички регистрирани румънски избиратели, тоест минимум 9 154 307 души.
Гласуването ще продължи до 23:00 ч. в 18 242 избирателни секции в страната и 306 в чужбина. Допълнителни избирателни секции ще бъдат отворени в черноморските и планинските курорти. Гражданите ще трябва да отговорят с "да" или "не" на въпроса: "Съгласни ли сте с отстраняването от длъжност на президента на Румъния г-н Траян Бъсеску?"
Демократично-либералната партия, създадена от Бъсеску, и самият той призоваха румънците да бойкотират вота, за да не дават легитимност на злоупотребите на Социал-либералния съюз. Самият Бъсеску каза, че ще гласува само от уважение към институциите.
Социологическите анкети показват, че румънците са готови да отстранят Бъсеску, когото асоциират с болезнените мерки за икономии през последните две години и корупцията, която е засегнала и неговите политически съюзници.
Ако референдумът бъде признат за валиден и мнозинството гласували подкрепят отстраняването, Траян Бъсеску ще стане първият уволнен президент на Румъния. Конституцията предвижда свикване на предсрочни президентски избори в срок от три месеца. Те не могат да се произведат едновременно с парламентарните, които се очакват през ноември.
При предишния опит за отстраняване на Бъсеску от поста - през 2007 г., 74 процента от румънците го подкрепиха, а избирателната активност бе 44 на сто. Сега обаче има изискване за минимална избирателна активност за валидност на резултатите.