Ревизират политиката на ограничения за наши имигранти на Острова
Ревизират политиката на ограничения за наши имигранти на Острова / netinfo

Британското правителство ще преразгледа политиката си на ограничения за българи и румънци, желаещи да работят в страната, съобщи Ройтерс, като се позовава на министерството на вътрешните работи. Ревизията на тази политика ще стане в рамките на прегледа на новата точкова система за имигранти от страни нечленки на Европейския съюз.

Великобритания и Ирландия въведоха ограничения на притока на желаещи да работят на тяхна територия граждани на България и Румъния, когато двете бивши комунистически страни се присъединиха към ЕС на 1 януари, припомня агенцията.

През септември действието на точковата система за мигрантите ще бъде разгледано на Форум за въздействието на миграцията, който беше създаден, за да съветва правителството как миграцията като цяло влияе на обществените услуги и общностите.

Форумът ще заседава за първи път днес и ще докладва на министрите, които ще вземат съответните решения до края на годината. Той е съставен от експерти от местните управи, представители на здравеопазването, образованието, полицията, правосъдието, доброволния сектор, бизнеса и профсъюзите. Техните заключения за социалното въздействие на миграцията в области като жилищното настаняване и здравните услуги ще бъде отчетено от министрите когато те решават колко висока "летва" да поставят на мигрантите, желаещи да работят и да учат във Великобритания. Новата система се очаква да бъде въведена от следващата година.

"Когато поставяме летвата, която мигрантите трябва да преодолеят, ние няма да слушаме само представителите на бизнеса", заяви британският държавен министър за гражданството, имиграцията и националността Лиам Бърн. "Днес ние обещаваме редовно да се вслушваме и в други мнения, преди да определим имиграционната политика", добави министърът.

През октомври м.г. Лондон заяви, че ще преразглежда всяка година политиката си на ограничения спрямо българите и румънците, желаещи да работят във Великобритания, припомня агенцията.

В момента само нискоквалифицирани работници от България и Румъния имат право са работят в хранително-вкусовата промишленост и земеделието на квотен принцип, а работниците със специални умения са наемани само ако за съответната работа няма кандидати сред самите британци.

Точният брой на българи и румънци, получили работа във Великобритания, е неясен, отбелязва агенцията. Близо 8 хиляди са пристигнали през първите три месеца на година, плюс 2400 души, които се трудят като сезонни работници.