болница
болница / iStock/Getty Images
Половината здравни заведения в света не разполагат с основни хигиенни средства и това излага милиарди хора на риск от остра инфекция, съобщи АФП, позовавайки се на Световната здравна организация (СЗО).

Подобни здравни заведения нямат нито вода, нито сапун или водно-алкохолен гел в помещенията за пациенти или тоалетните. Въпреки това ги използват около 3,85 милиарда души, които са изложени на риск от инфекция. Цели 688 милиона души се обслужват на места, където липсва всичко. 

"Хигиената в здравните заведения не е нещо, за което може да се правят компромиси", заяви Мария Неира, която отговаря за общественото здравеопазване в СЗО. "Подобряването на условията е от първостепенна важност за профилактиката и подготовката в случаи на пандемия". 

Новите данни са обхванали 40 държави. Те рисуват "стряскаща картина". 68 процента от здравните заведения имат хигиенно оборудване на местата за грижи за пациенти, 65 процента имат условия за миене на ръцете с вода и сапун в тоалетните. Само 51 процента обаче разполагат и с двете и така отговарят на критериите за основно хигиенно оборудване. Девет процента от здравните заведения в света нямат нито едното, нито другото. Най-зле е положението в Субсахарска Африка.

Болници и клиники без питейна вода и с лоша хигиена са потенциална смъртна клетка за бременните жени, новородените и децата. 
Около 670 000 новородени годишно умират заради септицемия (отравяне на кръвта), което може да бъде избягнато.