Създателят на най-масовото стрелково оръжие в света АК-47 Михаил Калашников почина на 94-годишна възраст в болница в град Ижевск, където живееше, съобщи Виктор Чулков, прессекретар на президентството на руската република Удмуртия, цитиран от ИТАР-ТАСС.
На 17 ноември Калашников бе приет в болница с кръвотечение в стомаха.
Легендарният оръжеен конструктор е роден на 10 ноември 1919 г. в Алтай. Той изобретява през 1947 г. автоматично стрелково оръжие, което остава ненадминато вече над половин век. „Аз първи ще стисна ръката на онзи, който направи автомат по-добре”, казва самият той преди повече от 30 години. Автоматът „Калашников” е използван в над 100 държави в целия свят.
Руският конструктор често казваше, че се не се чувства обезпокоен заради приноса си към кръвопролитието, отбелязва АП. „Спя спокойно. Политиците са виновни за това, че не успяват да се споразумеят и прибягват до насилие”, заяви той през 2007 г.
„Създадох оръжия с цел да защитавам нашето общество”, каза той на 90-ия си рожден ден през 2009 г., но отбеляза, че „не е приятно да гледам как всякакви престъпници стрелят с моите оръжия”, припомня АФП.
Един от братята на легендарния оръжеен конструктор е бил затворен в трудов лагер по времето на Сталин. Калашников е известен и като конструктор на картечници. Сред неговите разработки са 7,62-милиметровите ръчни картечници РПК и РПКС, и 5,45-милиметровите ръчни картечници РПК-74 и РПКС-74, допълва БТА.
Михаил Калашников е роден на 10 ноември 1919 г. в Алтай. През 1938 г. е призован на служба в Червената армия, служи в танков полк в град Стрий, Лвовска област, Украйна. Там разработва инерционен брояч за произведените изстрели на танково оръдие, приспособление за стрелба с пистолет през амбразура и прибор за определяне моторесурса на танк. После е изпратен в Ленинград (дн. Санкт Петербург) за внедряване на изобретенията.
Работата му е прекъсната от нападението на Германия срещу СССР на 22 юни 1941 г. Изпратен е на фронта като командир на танк с воинско звание старши сержант. През октомври 1941 г. е ранен в битката при Брянск. По време на лечението си прави първите скици на автоматично стрелково оръжие.
Пуснат е в домашен отпуск за възстановяване и на гара Матай с подръчни материали прави първия прототип на картечен пистолет. Изпратен е в Московския авиационен институт, евакуиран от Москва в Алмати, Казахстан. Там изготвя втория прототип.
Преминава ускорено обучение в конструкторско бюро в Подмосковието. Работи в оръжеен завод в град Ковров, Владимирска област, където доразработва легендарния автомат „АК-47” (1947 г.).
От 1949 г. работи в град Ижевск, където „АК-47” е пуснат в масово производство. „АК-47” става основно стрелково оръжие в Съветската армия. Прието е на въоръжение и в множество други армии. Многократно участва във военни действия по света. На неговата основа той разработва и картечница „Калашников”. Автоматът се произвежда в различни модификации. По приблизителни данни са произведени 100 млн. броя, включително и по лиценз в други страни.
Конструкторът има 35 авторски свидетелства за изобретения. Доктор на техническите науки (1971 г.). Той е академик на 16 руски и чуждестранни академии, вкл. почетен член на Руската академия на ракетните и артилерийските науки и на Руската инженерна академия. Дългогодишен депутат във Върховния съвет на СССР. Член на Съюза на писателите на Русия.
През 2009 г. получава от президента Дмитрий Медведев най-високото звание „Герой на Руската федерация”. Почетен гражданин на Ижевск и Алтайски край. Удостоен е и с много други руски, съветски и чуждестранни ордени, медали, почетни звания и други награди и почести.