Либиецът Абдел Басет ал Меграхи, осъден за атентата над Локърби през 1988 г., при който бяха убити 270 души, е починал, предаде Ройтерс, като се позова на брат му.
Бившият служител на либийското разузнаване е починал в дома си на 59-годишна възраст след дълга битка с рака. Здравословното състояние на Меграхи се е влошило бързо през последните дни, съобщи брат му Абдулхаким, цитиран от БТА.
Абдел Басет ал Меграхи е роден на 1 април 1952 г. в Триполи. През 2001 г. той бе осъден от шотландски съд на доживотен затвор за взривяването на самолет на американската авикомпания ПанАм над Локърби. В атентата загинаха 270 души. Осъденият бе освободен от шотландското правосъдие по хуманни причини през 2009 г., след като лекарите поставиха диагноза рак в терминален стадий.
Освобождаването на осъдения либиец предизвика вълна от възмущение, особено от семействата на жертвите. При триумфалното си връщане в Триполи той нямаше вид на умиращ, но от миналата година бе в полукоматозно състояние, отбелязва АФП.
През 1991 г., след британско и американско следствие, той бе обвинен за атентата срещу самолета Боинг 747 на ПанАм. През 1999 г. либийското правосъдие го предаде на британските съдебни власти. На съдебния процес той говореше свободно английски език и се представи като директор на Центъра за стратегически изследвания в Триполи. Според обвинението този пост е бил прикритие за истинската му работа на ръководен пост в либийските тайни служби при режима на Муамар Кадафи, но Меграхи винаги е отричал, посочва АФП.
Обвинението изтъкна, че като шеф на охраната в либийската авиокомпания Меграхи е имал възможност да организира атентата - той уговорил купуването на електронни устройства, с които била задействана бомбата и купил в Малта дрехите, с които била замаскирана бомбата, добавя АФП.
Либия призна отговорността му за атентата през 2003 г. и изплати 2,7 милиарда долара обезщетения на близките на жертвите.
Абдел Басет ал Меграхи не е трябвало никога да бъде освобождаван от затвора, заяви в Чикаго британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс. "Винаги съм заявявал ясно, че той не е трябвало никога да бъде освобождаван от затвора. Днес трябва да бъде почетена паметта на 270-те души, които загубиха живота си в ужасяващия терористичен акт. Нашите мисли са с тях и със семействата им заради преживените страдания", добави Камерън.