Всичко е под въпрос в САЩ, анализаторите не се ангажират с ясна прогноза, защото избирателната система е такава, че повече брой гласоподаватели ще подадат гласа си за един от кандидатите, но това не е гаранция, че разпределението в тази избирателна комисия ще донесе победа за един или друг кандидат. Имало е случаи в историята на САЩ, в които повече на брой гласоподаватели не дават победа на кандидата. Това коментира в предаването „Денят” на Дарик депутатът от на Българска нова демокрация Лидия Шулева, която наблюдава изборния процес в щата Флорида.
„Ако кандидатите за Белия дом не бяха равностойни, нямаше да има такава еуфория. Очаква се избирателната активност да достигне 75-80%, което е нечувано за Щатите.
Гласуването ще продължи до късно, защото има много опашки от желаещи за гласуване”, разказа Лидия Шулева.
По думите й предварителните резултати ще бъдат обявени рано сутринта и въпреки че разликата между двамата кандидати е малка, симпатиите са за демократа Обама.
Според Лидия Шулева няма особено значение за България кой от двамата кандидати ще спечели, защото от една страна, Джон Маккейн е посещавал България, помагал е за президентските избори, когато бе избран за първи път Петър Стоянов, а и има познати в десните сили, от друга страна, политиката на Барак Обама би могла да се използва в подкрепа на икономическото израстване на страната ни и за концентрирането на повече преки чуждестранни инвестиции у нас. Шулева бе категорична обаче, че ако имаме адекватна позиция и сме достатъчно настоятелни за политика на приятелство и активни връзки, България ще спечели и в двата случая.
Партнирането между САЩ и Европа ще бъде един от приоритети за новия американки президент, това каза в предаването „Денят” по Дарик радио бившият ни външен министър Надежда Михайлова.
Михайлова добави, че за България не е от огромно значение кой ще спечели битката за Белия дом. Като страна член на ЕС и НАТО европейските отношения с Америка ще бъдат онези, през които ще се пречупва и българската политика.
„България трябва да има самочувствие на страна членка на ЕС и наистина да намери в общата външна политика и политиката на сигурност достатъчно силни български аргументи, за да може да се впише в общата картина на т.н. европейско-американските отношения”, допълни още бившият ни външен министър.
Според Надежда Михайлова пред новия американки президент, както и да се казва той, ще има две големи задачи. Първата, е да покаже, че ще бъде президент на цяла Америка, независимо дали ще бъде демократът Обама или републиканецът Маккейн. Другата вътрешна задача ще бъде да се справи с тежката финансова криза, която рефлектира по един или друг начин в световната икономика в това число и в ЕС, заяви още Михайлова.