Християндемократите на холандския премиер Ян Петер Балкененде са в по-слаби позиции, но са начело и трябва да оглавят четвърта управляваща коалиция след парламентарните избори в сряда, в които крайнолява формация спечели третото място.
"Още веднъж сме на първо място. Четири години на усилия бяха възнаградени и аз се гордея с това", каза Балкененде. "Изборните резултати са сложни", призна все пак той.
Според неофициални резултати от всички избирателни секции десет партии ще бъдат представени в парламента. Консерваторите няма да могат сами да съставят правителство. Преговорите за коалиционно правителство в Холандия обикновено продължават седмици, дори месеци.
Голяма коалиция между християндемократи и лейбъристи - най-честото управление в Холандия - математически не е възможна. Малката партия Християнски съюз, която спечели шест места в парламента, вече намекна за евентуално трипартийно правителство с участие на християндемократите, лейбъристите и самата нея.
"Това е хаос", коментира досегашният холандски министър на финансите Херит Залм от Народната партия за свобода и демокрация /НПСД/ и обяви, че "анархистката партия" печели изборите.
Близо 12 милиона холандци гласуваха за 150 депутати в холандския парламент. Партията на Балкененде Християндемократически призив /ХДП/ беше сочена за фаворит в социологическите допитвания. Избирателната активност достигна 80,1 процента.
ХДП спечели 41 места в парламента - с 3 по-малко в сравнение с изборите през 2003 г. Партията на труда /ПТ/ загуби 10 места и сега разполага с 32.
Ян Петер Балкененде, 50-годишен калвинист, наложи на страната си сурово лечение, което за известно време снижи популярността му в анкетите, но изглежда дава плодове.
Икономическите показатели днес са "на зелено". Безработицата е 5,2 процента, а прогнозата за икономическия растеж е 3,5 процента.
Лейбъристът Воутер Бос, бивш ръководен кадър на "Шел", беше делегиран министър на финансите в периода 2000-2002 г. Неговата привлекателна външност и опита му в общуването с медиите помогнаха на ПТ да постигне исторически резултати на
парламентарните избори през 2003 г., както и на последните общински избори. Но той има проблем с имиджа си: Бос е прекалено привлекателен, за да вдъхва доверие, показаха социологическите допитвания. В сряда Бос изрази разочарованито си.
Антилибералната Социалистическа партия /СП/, с далечни маоистки корени, постигна забележителен пробив, като спечели 26 места в парламента. В предишния парламент тя имаше 9 места.
СП водеше кампания против икономическите и социалните реформи, срещу Европейската конституция през 2005 г., но също и срещу лейбъристите, обвинявайки ги в сервилно отношение към либерализма.
"Холандия показа, че иска по-социално и по-човечно правителство", коментира победата на партията нейният лидер Ян Марейнисен, 54-годишен бивш работник и синдикалист, един от най-популярните политици в Кралство Холандия.
Друг печеливш от тези избори е Хеерт Вилдерс, бивш депутат от НПСД, чиято сегашна Партия на свободата /ПС/ спечели 9 депутатски кресла и стана първата популистка антиимиграционна партия, която успя да влезе в холандския парламент.
Кратката предизборна кампания беше центрирана върху проблеми от социален и икономически характер. Имиграцията, интеграцията и междуобщностните напрежения, проблеми, които наляха масло в огъня на дебатите след убийството на режисьора Тео ван Гог от млад радикален мюсюлманин през 2004 г., изобщо не присъстваха в тази предизборна кампания.
Основните политически сили в Холандия са съгласни, че трябва да се ограничи имиграцията, както правеше досега популярната и скандална либерална министърка Рита Вердонк. Но нейната партия НПСД сега има само 22 депутати в парламента, с 6 по-малко от предишния.
Съобразно с холандската конституция Балкененде връчи в сряда оставката на кабинета на кралица Беатрикс, която натовари досегашното правителство да управлява текущите дела.