В щаб квартирата на регионалното командване на пакистанските сили в град Пешавар се състоя погребението на убитите при въздушния удар на НАТО пакистански военни, предаде Ройтерс. По последни данни жертвите са 24. Преди агенциите бяха съобщили първо за 25, а после за 26 жертви.
Пакистанските телевизии показаха кадри от церемонията, по време на която ковчезите на военните бяха покрити с пакистанското национално знаме.
Атаката, при която бяха ранени и 14 пакистански военни, породи гнева на Пакистан и беше възприета като последната от серия провокации от страна на САЩ спрямо Исламабад, отбелязва Ройтерс. Според Пакистан серията от провокации е започнала с тайната американска операция по ликвидирането на Осама бин Ладен на пакистанска територия през май. Сега въпросът е дали отношенията между Вашингтон и Исламабад ще се прекъснат.
До кризата се стигна вчера сутринта, преди изгрев слънце. Хеликоптери и изтребители на НАТО бомбардираха два поста на пакистанската армия недалеч от пакистано-афганистанската граница - район, в който се укриват талибани и терористи от Ал Кайда и който е честа мишена на удари с американски безпилотни самолети.
Първоначално силите на НАТО в Афганистан (ИСАФ) признаха, че техни хора, действащи от афганистанската страна на границата са поискали подкрепа по въздуха, която най-вероятно е причинила загуба на човешки животи от пакистанска страна.
Днес генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен определи случилото се като трагичен и непредумишлен инцидент. В телефонен разговор между първите дипломатки на Пакистан и САЩ Хина Рабани Хар и Хилари Клинтън пакистанският външен министър е подчертала, че Пакистан изпитва дълбок гняв от случилото се. Хар е посочила, че трагичният инцидент от събота показва пълно незачитане на човешкия живот. Дипломат номер едно на Пакистан подчерта пред Клинтън, че бомбардировките от събота са пълно нарушение на суверенитета на Пакистан и че влияят отрицателно на постигнатия напредък между двете страни за възстановяване на отношенията. Нападението принуждава Пакистан да преразгледа условията на ангажимента си в борбата с тероризма, посочи дипломат номер едно пред американската си колежка, посочва БТА.
Случилото се в събота сутринта е най-голямата грешка на водената от САЩ многонационална коалиция в Афганистан от началото на войната през 2001 г. и откакто Пакистан обяви, че става съюзник на САЩ в борбата с тероризма, отбелязва АФП.
Не за първи път натовски машини убиват пакистански войници по време на удари срещу талибаните или бойци на Ал Кайда в пограничните пакистано-афганистански планински и племенни райони, където границата е трудна за различаване. Но никога при едно единствено нападение не е имало толкова много жертви сред пакистанските военни.
Пакистан веднага реагира и още вчера спря движението на конвоите с доставки за силите на НАТО в Афганистан. Два пункта, през които преминаваха конвоите, бяха затворени и там се натрупа опашка от 300 ТИР-а.
Вчера вечерта правителството и най-влиятелните армейски командири, събрани във формата на Комитета за защита в случай на кризи, обявиха, че Исламабад напълно ще преразгледа програмите, дейностите и споразуменията за сътрудничество със САЩ, НАТО и ИСАФ, в това число и в дипломатическата, политическата, военната и разузнавателната сфера. Комитетът за защита постави ултиматум на американците да напуснат военновъздушната база Шамси, разположена в югозападната част на Пакистан. Подобни искане беше отправено към американците още след операцията по ликвидирането на Бин Ладен, сметната също за нарушаване на суверенитета на Пакистан. Според пакистански медии базата отдавна не се използва от ЦРУ за ударите с безпилотни самолети по пакистанските племенни райони, извършвани от 2004 г. насам с негласното съгласие на Исламабад.
ИСАФ и САЩ положиха доста усилия от вчера досега да изразят най-искрените си съболезнования и да обещаят разследване на обстоятелствата около кървавия инцидент. Клинтън и министърът на отбраната Лион Панета подчертаха пред Исламабад колко важни за Вашингтон са двустранните връзки, но от пакистанска страна няма промяна в това.
Подобен инцидент имаше и през 2010 г. Тогава Исламабад обвини ИСАФ, че са отговорни за смъртта на трима пакистански военни и блокира движението на камионите с доставки за НАТО близо две седмици, докато Вашингтон не поднесе извиненията си.
Междувременно хиляди се събраха пред консулството на САЩ в пакистанския град Карачи, за да протестират срещу натовския въздушен удар, при който загинаха 24 пакистански военни, предаде Ройтерс. Гневната тълпа скандирала „Долу Америка”, съобщи репортер на Ройтерс на място. Млад мъж се покатерил на стената на укрепения комплекс и закачил пакистанско знаме на бодливата тел.