Отложиха ни за Шенген, до 17 октомври ще има допълнителни консултации за приемането ни
Отложиха ни за Шенген, до 17 октомври ще има допълнителни консултации за приемането ни / снимка: www.sxc.hu
Отложиха ни за Шенген, до 17 октомври ще има допълнителни консултации за приемането ни
45030
Отложиха ни за Шенген, до 17 октомври ще има допълнителни консултации за приемането ни
  • Отложиха ни за Шенген, до 17 октомври ще има допълнителни консултации за приемането ни

Холандия и Финландия остават против приемането на България и Румъния в Шенген. Това съобщи министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който присъства на заседанието на Съвета на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел, на което беше взето решение по въпроса, предаде БТА.

Така се потвърдиха очакванията, че въпреки изпълнението на техническите критерии от двете държави, съпротивата на Хага и Хелзинки, които не са доволни от напредъка на България и Румъния в борбата срещу корупцията и организирана престъпност, ще отложи решението на въпроса.

Холандия и Финландия остават единствените две страни в ЕС, които не подкрепиха предложението за приемане на България и Румъния в Шенген, без да дадат логично обяснение, с което влизаме в "параграф 22". Това заяви Цветан Цветанов в коментар на изхода от заседанието на Съвета на ЕС.

По неговите думи на заседанието Холандия и Финландия са останали изолирани в дебата. Вицепремиерът отбеляза, че полското председателство на ЕС е препоръчало предприемането на допълнителни консултации между Хага, Хелзинки и Варшава. Състояли са се двучасови консултации с министрите от Холандия и Финландия, които не са довели до промяна на техните позиции.

Цветанов уточни, че до 17 октомври се очакват допълнителни консултации за приемането на България и Румъния в зоната, като решението може да бъде взето дотогава на извънреден Съвет, или "на подпис", стига през това време да бъде намерен компромис. Вицепремиерът цитира становището на Европейската комисия, според която настъпва "юридическа колизия", след като София и Букурещ са изпълнили изцяло всички поставени критерии, а въпреки това не получават необходимата обща подкрепа за присъединяване към пространството.

Министрите от ЕС са заявили, че след като има установени правила за приемане в Шенген и досега всички европейски страни са потвърдили изпълнението на тези критерии от страна на България и Румъния, няма правен регламент за отлагане на решението, иначе се влиза в законодателна колизия.

"Колегите посочиха, че вътрешнополитически проблеми, предимно в Холандия, предизвикват решения, които не съответстват на ценностите на ЕС", отбеляза Цветанов. Въпросът излиза извън правната рамка, вървим към политическо решение, което сега зависи от вътрешнополитическите проблеми в Холандия, коментира той. По неговите думи националистите в Холандия са част от управлението, а има и коалиционно споразумение, което на вечерята на министрите от ЕНП е било определено от румънската страна като нарушаващо ценностите на ЕС, след като предвижда противопоставяне на приемането в Шенген на дадена държава. Това всъщност е извън всякакви критерии и политики на Общността, добави вицепремиерът.

Според Цветанов представителите на Холандия и на Финландия са обяснили, че "нямат мандат" да подкрепят разширяването на Шенген. Той отбеляза, че позицията, ощетяваща София и Букурещ, е залегнала във вътрешнополитически споразумения, които подкопават устоите на европейския проект.

Цветанов благодари на Франция, Германия и всички останали европейски държави, подкрепили предложението на полското председателство за постигане на консенсус. Давам на колегите си примера с ученик, който полага тестове, за да премине в по-горен клас - когато тестът е "покрит", няма как учителят да му каже, че не може за го допусне напред, защото има критерии за оценка за неговите качества и положени усилия, посочи вицепремиерът в отговор на въпрос какво следва след това развитие на ситуацията.

Полското председателство ясно даде да се разбере, че въпросът за влизането на двете страни в Шенгенското пространство ще бъде включен в дневния ред на срещата на високо равнище в Брюксел, която ще се състои през октомври. Холандският министър на имиграцията Херд Леерс заяви обаче, че няма да има особен смисъл въпросът отново да се повдига идния месец, защото той лично не очаква нова информация през следващите седмици, която да накара Холандия да промени становището си, предаде Асошиейтед прес. Според Леерс България и Румъния трябва да постигнат още много, най-вече по отношение на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.