Осъдиха избягалия иракски вицепрезидент Тарик ал Хашеми на смърт
Осъдиха избягалия иракски вицепрезидент Тарик ал Хашеми на смърт / снимка: БГНЕС, архив

Иракският вицепрезидент сунит Тарик ал Хашеми, който избяга от страната, днес бе осъден задочно на смърт чрез обесване, съобщиха осведомителните агенции, позовавайки се на говорител на съда и на телевизия „Ал Арабия”. 

Иракският съд реши че Ал Хашеми е виновен в терористична дейност и по-специално организиране на наказателни отряди за нападения срещу сътрудници на силите за сигурност и срещу шиитски поклонници. 

Хашеми е лидер на Ислямската партия, която влиза в състава на блока „Ал Иракия” на бившия иракски премиер Аяд Алауи. През декември бе издадена заповед за арест на Хамеши. Веднага след това вицепрезидентът, който отхвърля всички обвинения, замина за Иракски Кюрдистан, където прекара доста време. През април пристигна в Доха. Багдад поиска от Катар да му предаде беглеца, но катарските власти отказаха. Сега Хашеми се намира в Турция, която отказва да го екстрадира.

Случаят му предизвика политическа криза, тъй като властта в Ирак е поделена между сунити, шиити и кюрди, посочва БТА.

Хашеми, един от най-високопоставените иракски сунитски политици, обвини премиера Нури ал Малики, който е шиит, че е започнал лов на вещици срещу сунитските си опоненти, но правителството заяви, че въпросът е чисто съдебен.

Според иракските закони процесът срещу Хашеми, осъден задочно, може да бъде подновен, ако той се върне в страната и застане пред съда. Смъртна присъда днес получи и личният секретар на Хашеми.

По-късно днес Тарик ал Хашеми се е срещнал в Анкара с турския външен министър Ахмет Давутоглу, малко след като бе осъден на смърт задочно от иракски съд, съобщи АФП.

Хашеми пристигнал от Истанбул в Анкара и е разговарял с Давутоглу, а а по-късно ще се срещне и с премиера Реджеп Тайип Ердоган, заявил анонимен димломат. Срещата според него била планирана отдавна, но съвпаднала с произнасянето на присъдата. Хашеми избяга в Турция и от април е в Истанбул със семейството си под защитата на турската държава, която отказва да го екстрадира.

Хашеми твърди, че е жертва на процес с чисто политически мотиви, вписващ се в конфликта между неговата политическа формация - сунитският блок „Иракия”, и премиера шиит Нури ал Малики, когото Хашеми обвинява в авторитарност.

По делото Хашеми се стигна до остра размяна на думи между Багдад и Анкара, отбелязва агенцията. Преобладаващо сунитска Турция обвинява Малики в дискриминация на сунитските групировки в правителството, а то обвинява Турция, че се намесва във вътрешните работи на съседите си.