Мерките, предложени от Европейската комисия за излизане от миграционната криза, станаха причина Великобритания да реши да излезе от Европейския съюз, каза днес унгарският премиер Виктор Орбан, цитиран от ТАСС. Той говори на пресконференция във Варшава след срещата тук на лидерите на четирите страни от Вишеградската четворка - Полша, Словакия, Унгария и Чехия.
Унгарският премиер Виктор Орбан обвини Еврокомисията за кризата в ЕС
"Еврокомисията взе възможно най-лошите решения относно миграцията, с което направи невъзможно членството на една от най-големите страни в ЕС, - каза той. - Нашата цел е да предотвратим нелегалната миграция. Всеки, който иска да дойде в ЕС, трябва да подава заявка за това още извън неговите граници. Ние не искаме да се отказваме от нашия суверенитет, от защитата на нашите граници. А предложенията на Еврокомисията последователно ликвидират всички тези елементи."
След Брекзита Европейският съюз вече не е глобален, а регионален актьор, подчерта унгарският премиер, цитиран от Франс прес. Той определи излизането на Великобритания от ЕС като драматична промяна.
Ройтерс: Шокът от Брекзита задейства усилия за спасяване на ЕС
Според Орбан налице е очевидна връзка между нелегалната имиграция и терористичните атаки на континента. "Ако някой отрича тази връзка, той всъщност вреди на сигурността на европейските граждани", добави унгарският премиер, цитиран от Ройтерс.
На срещата страните от Вишеградската група се изказаха за реформи в Евросъюза, отбеляза полската премиерка Беата Шидло, която бе домакин на срещата и в момента председателства четворката. "Ние се съгласихме, че ЕС е ценност, която сме длъжни не само да защитаваме, но и да променяме", тъй като в днешните условия "ЕС не отговаря на очакванията на европейците", каза тя. "ЕС трябва да се върне към своите корени, да се концентрира върху своите граждани, а не върху институциите". Не трябва да се страхуваме от налагащите се реформи, заключи Шидло.
След Брекзит Германия ще играе централна роля в ЕС, заяви Юнкер
Унгарският и полският премиер дадоха да се разбере, че имат проблем не с ЕС, а с европейските институции, отбелязва Франс прес.
Чешкият премиер Бохуслав Соботка изрази надежда, че САЩ ще останат солиден партньор в НАТО, ако републиканският кандидат Доналд Тръмп спечели президентските избори, предаде ТАСС. Той визира някои изразени от Тръмп резерви относно ангажимента на Вашингтон да защитава своите съюзници в алианса.
Източник: БТА