В столицата на Чечения Грозни вчера започна международна среща по сигурността. Секретари на национални съвети за сигурност, министри и помощници на държавни глави от 75 страни обсъждат проблеми на борбата с тероризма, миграцията и информационната сигурност, информира "Комерсант".
Във форума не участват високопоставени представители на страните от НАТО, пише руският вестник, но според негови източници от руската делегация "по една от заявените теми назрява пробив - въпреки кризата в отношенията (на Русия) със САЩ нараства взаимното разбирателство в сферата на кибернетичната сигурност".
Руските хакери действат срещу Запада "по-изобретателно" от китайските
Правила на играта в киберпространството се разработват отдавна, но доскоро без особени резултати. Напоследък обаче позицията на Съединените щати, един от основните преговарящи по темата, стана по-конструктивна, отбелязва руски делегат, запознат с хода на преговорите.
Той припомня руско-американската среща в Женева през април, когато бе обсъдено по-специално изпълнението на двустранните спогодби за мерки на доверието в кибернетичното пространство, подписани от президентите през 2013 г. И коментира: "Американците започват да схващат кой има по-голям интерес от това" - да се разработят ясни правила на играта.
Хакери от Русия са откраднали 1,2 млрд. пароли?
Специалният представител на руския президент по въпросите на международното сътрудничество в областта на информационната сигурност Андрей Крутских ще представи на форума в Чечения инициативи на страната за утвърждаване на норми, правила и принципи за отговорно поведение на държавите в информационното пространство, съобщава "Комерсант". Според негов събеседник в руската делегация става дума за идеи, обсъждани вече на срещи между Москва и Вашингтон.
Русия се стреми позициите да бъдат съгласувани изцяло до 2017 г. с оглед Общото събрание на ООН да приеме съответната резолюция - документ, юридически незадължаващ, но значим за всички страни, които го подпишат, допълва вестникът.
Източник: БТА