Лидерът на европейските социалисти Мартин Шулц обяви, че отзоваването на български посланици с досиета ще нанесе вреди на София на международната сцена.
Шулц, който беше гост на срещата на европейските лидери в Брюксел, добави: "Според мен е трудно да се разбере стратегията на г-н Борисов. Да бламира половината от дипломацията си заради вътрешната политика, може да има някаква полза за вътрешните работи на страната. Трябва обаче да се избере между тази полза и вредата, която ще се нанесе в международен план. Аз бях изненадан, защото зная, че г-н Борисов - когото лично смятам за много интересен - беше твърде близък с Тодор Живков, който - според моята информация - беше последният диктатор на страната. Струва ми се, че цялата политическа класа е имала някаква определена близост до комунистическата система, което е нормално. Трябва да се спре да се играе с миналото на страната, за да се получават ползи сега".
Преди дни Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия оповести резултатите от проверка на посланиците, генералните консули и заместник-ръководителите на дипломатическите мисии на Република България. Проверени са 462 души. Трима не подлежат на проверка, а близо 200 - почти половината са били агенти на ДС.
Ден по-късно сините в парламента поискаха да бъдат отзовани всички посланици на България, за които комисията по досиетата обяви, че са били сътрудници на бившите тайни комунистически служби. От БСП се обявиха против мярката с мотива, че разкритата информация е с давност повече от 20 години и нейната стойност има единствено и само морални измерения.