/ БГНЕС, архив
Новият еврокомисар по икономиката Паоло Джентилони заяви, че ЕС трябва да обмисли разхлабването на строгите си правила за бюджетен дефицит, за да отговори на климатичните рискове и слабия растеж, в отговор на призива на френския президент Еманюел Макрон, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Правилата, които имат за цел да наложат бюджетната дисциплина сред членовете на Европейския съюз, са породени от финансовата криза и трябва да бъдат актуализирани, каза Джентолини за изданието „Sueddeutsche Zeitung“.

"Изправени сме пред различни предизвикателства сега: борбата срещу изменението на климата и опасността от нисък растеж и ниска инфлация за продължителен период", каза той в коментара си.

Така нареченият Пакт на ЕС за растеж и стабилност ограничава бюджетния дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт и общия дълг до 60 процента от БВП в държавите-членки.
Някои страни спазват тази фискална дисциплина чрез години на строги икономии, докато други изостават с огромни дългове. Критици отдавна твърдят, че страните се нуждаят от по-голяма гъвкавост, за да могат да харчат там, където е необходимо за стимулиране на растежа и борба с кризите.

МС прие Бюджет 2020: 360 млн. отгоре за учителите, 10% ръст на бюджетните заплати

Дебатът за трипроцентовата граница „принадлежи на друг век“, добави Джентолини, който е бивш лявоцентристки премиер на Италия. Той заяви, че ще започне "консултации" относно плюсовете и минусите на правилата с оглед да излезе с предложения "през втората половина на 2020 г.".

Неговата силно задлъжняла родна страна е един от най-силните противници на настоящите бюджетни правила.

Но желанието на Италия за реформи се сблъска с яростна опозиция от по-богатите страни от ЕС, които не желаят да облекчат натиска заради хроничния преразход на Рим.
БГНЕС