Печалбата на престъпни групировки, опериращи в ЕС, достига над 100 милиарда евро годишно, съобщават от Дойче веле.
Според Европол в ЕС действат около 5000 организирани престъпни групи. Докладът на италианския изследователски център Transcrime, посветен на международната престъпност през 2016 г., сочи, че печалбата им е около 110 милиарда евро годишно - това е около един процент от общия БВП на Европейския съюз.
Според Transcrime най-голямата част от тази сума (28 милиарда евро годишно) се прави от престъпници в наркотрафика. Данъчните измами, по-специално криминалните схеми с начисляване на ДДС, се превръщат във все по-печеливш бизнес. Други незаконни дейности включват трафик на хора, контрабанда и незаконна търговия с тютюневи изделия и оръжия.
По-голямата част от постъпленията се перат чрез легални компании - такива фирми са разположени предимно в Южна Италия, където организираната престъпност има дълбоки корени, както и в големите европейски пристанища и гранични региони на ЕС.
Италианска мафия
Трите най-големи италиански мафиотски структури включват групата Ндрангета от региона Калабрия, неаполитанската Камора и сицилианската Коза Ностра. Заслужава да се отбележи, че Ндрангета се счита за един от най-богатите и влиятелни престъпни кланове в света и в допълнение към Европа оперира в Америка.
Застреляха виден израелски мафиот посред бял ден в Мексико сити
Всяка от престъпните мрежи обединява няколко семейства, в ръцете на които са огромни ресурси. Според италианските правоохранителни агенции през 2007 г. печалбата само на Ндрангета възлиза на 35-40 милиарда евро. Значителна част от тази сума обаче идва от инвестициите на групата в легален бизнес - например строителство и ресторантьорство.
Смята се, че мафията има силно влияние върху регионалните власти в Италия. Да бъдат привикани да отговарят членовете на клановете често е трудно поради влиянието на клана върху местните съдии. Освен това повечето съдии отказват да работят в райони, контролирани от мафията.
Италианската мафия присвоила милиони от мигранти
Турските групировки
Престъпните групи от Турция действат в цяла Европа, особено в страни, където турската диаспора е широко представена - например в Германия, Холандия и Великобритания. Те участват в трафика на наркотици, особено на хероин, както и в други видове нелегален бизнес - сводничество, трафик на хора, изнудване и хазарт.
Арабската мафия в Германия
Няколко престъпни групировки се състоят от представители на арабската общност в Германия: сред тях има и бежанци от Палестина и Ливан. Най-влиятелните - мафиотските кланове Абу Шакер, Ал-Зейн, Ремо и Мири - действат главно в Берлин, Бремен, както и във федералните провинции Северен Рейн-Вестфалия и Долна Саксония.
Според германската полиция в цяла Германия има около 50 активни престъпни клана, всеки от които включва няколко хиляди души. На първо място, те се занимават с трафик на наркотици, сводничество, изнудване и грабежи. Някои кланове имат връзки в шоу бизнеса.
Албанските банди
Албанските престъпни групи действат в цяла Европа, както и в Америка и Австралия. Тяхната специализация е незаконният трафик на наркотици, оръжие, както и трафик на хора или човешки органи.
Само в Албания има 15 семейни престъпни клана: още няколко групи действат в страни с албанската диаспора. Албанските групи се считат за силно отдадени на традицията: основните им ценности са семейството, честта и лоялността. Обикновено всяка мрежа включва няколко хиляди души.
"Руската мафия"
През 2018 г. германската полиция проведе 26 разследвания на т. нар. „Руска мафия“, три по-малко от година по-рано. Това е почти пет процента от всички наказателни дела, образувани в Германия по членове, свързани с организираната престъпност.
Докладът на Федералната служба по наказателни дела (ВКА) изброява всички 15 републики на бившия СССР, изселници от които германската полиция е класифицирала като „руска мафия“: в тази категория са включени и членове на банди сред руските имигранти.
В седем случая граждани на Руската федерация управлявали банди, в четири - арменци, в други четири - грузинци. Хората от Молдова, Литва, Азербайджан и Украйна са по-малко активни в организираната престъпност в Германия. Основните видове престъпна дейност включват кражба на скъпи автомобили, трафик на наркотици, рекет, киберпрестъпност, финансови измами и контрабанда на хора.
Чеченските организирани престъпни групи в Германия или по-точно бандите, в които доминират, са поставени в отделна група в главата на доклада на BKA. През 2018 г. бяха образувани осем наказателни дела срещу членове на такива групи, седем от които по подозрение за рекет с използването на насилие. "Представителите на чеченските престъпни банди", пишат авторите на доклада, "са избухливи и непропорционално предразположени към насилие. В три случая те се появиха във връзка със случаи на опит за убийства и извършени убийства."
Български банди държат „нощния живот” на Берлин
Hells Angels и Bandidos
Някои мото клубове в Германия, като Hells Angels и Bandidos, „се радват“ на непрекъснато внимание от страна на полицията. Въпреки че формално те не се смятат за престъпни банди, е известно, че много от членовете им се занимават със сводничество, трафик на оръжие и наркотици. Между рокерски групи се води борба за сфери на влияние. Полицията в търсене на доказателства често провежда големи специални операции.
Кои са най-опасните мафиотски банди в Европа?
Редактор:

БГНЕС
8 часа
Приключиха преговорите между Путин и Лукашенко
Разговорите между президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко ...
9 часа
Бразилия с операция срещу контрабанда на злато за 55 млн. долара
Полицията в Бразилия започна операция по разбиване на контрабандна мрежа, която според ...
10 часа
Трети ден продължават стачките във Франция (СНИМКИ)
Стачки нарушиха пътуванията във Франция през уикенда. Шофьори на камиони блокираха ...
11 часа
Автобус се преобърна в Сърбия, има ранени (СНИМКИ)
26 пътници бяха ранени, след като на магистралата Прокупле – Блаце в Сърбия се преобърна ...
12 часа
Три труса разлюляха Крит
Остров Крит беше засегнат от трето земетресение днес с магнитуд 4,4 по Скалата на Рихтер, ...
13 часа
Сенатът на САЩ включи санкциите срещу „Северен поток-2“ в своя законопроект за бюджета
Сенатът на САЩ включи санкциите срещу „Северен поток-2“ в своя законопроект за бюджета ...
14 часа
Енергийна компания във фалит плаща 13,5 милиарда долара заради пожарите в Калифорния
Калифорнийският енергиен гигант Пасифик гас енд електрик (Pacific Gas and Electric), накратко ...
14 часа
7 души загинаха при газовата експлозия в жилищен блок в Словакия (СНИМКИ/ВИДЕО)
Най-малко седем души загинаха и над 40 бяха ранени при вчерашната газова експлозия в ...
16 часа
Монако разрешава еднополовите бракове
Националният съвет на Монако прие законопроект, позволяващ на всички двойки, независимо ...
17 часа
Безпилотен самолет стреля по къщата на иракския шиитски лидер Муктада Садр
Безпилотен самолет изстреля снаряд по къщата на иракския шиитски лидер Муктада Садр, ...
19 часа
Земетресение разлюля Турция
Земетресение от 3,4 по Рихтер е регистрирано тази сутрин около 8:30 часа местно време ...
21 часа
Оправдаха Илон Мъск по делото за клевета
Репутацията на съоснователя на “Тесла“ Илон Мъск бе изчистена в петък от жури в Лос ...
21 часа
„Кислородна винетка“: Как Букурещ се бори с мръсния въздух? (ВИДЕО)
Букурещ въвежда мерки за борба с мръсния въздух след 1 януари 2020 г., съобщи ...
22 часа
Тръмп призова Световната банка да не отпуска заеми на Китай
Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Световната банка да спре да отпуска заеми ...
1 ден
Заради климатичните промени: 56 бели мечки се събраха край селище в Чукотка (ВИДЕО)
56 бели мечки се събраха край селище в Чукотка в североизточната част на Русия, където ...
1 ден
Порошенко предложи на Зеленски да построи стена на границата с Русия
Бившият президент на Украйна Петро Порошенко посъветва настоящите власти да изградят ...