Кипърските синдикати изразиха загриженост по повод евентуален приток на работници от България и Румъния, двете нови членки на Европейския съюз, който би могъл да заплаши сигурността на местния трудов пазар, предаде АФП.
Кипър е сред малкото страни-членки на ЕС, които не наложиха ограничения за достъп до трудовите си пазари за румънци и българи. Синдикатите се опасяват от конкуренцията на гражданите на двете страни най-вече за нископлатени работни места. Около 5000 българи и румънци вече работят в Кипър, главно в областта на туризма и промишлеността. Синдикатите смятат, че техният брой може да се удвои през 2007 година.
Според Никос Мисеос, генерален секретар на консервативната синдикална федерация Сек, кипърците трябва да очакват да бъдат заменени с работници от тези две страни. Мисеос призова да се приемат рестриктивни мерки като тези, приети от други страни-членки на ЕС. Прогресивната синдикална федерация Пео от своя страна не се тревожи толкова от притока на работници, колкото от условията им на работа. От опит знаем, че някои работодатели използват чуждестранната работна ръка, за да заобикалят спазването на споразуменията за условията на труд и работното време, посочи ръководителят на синдиката Памбис Киритис.
Работодателите смятат тези притеснения за необосновани и припомнят, че на острова почти няма безработица. Директорът на федерация на ръководители на предприятия Михалис Пиликос подчерта, че кипърската икономика има нужда от чуждестранни
работници.