Иранският парламент забрани международни инспекции на военни обекти
Иранският парламент забрани международни инспекции на военни обекти / снимка: БГНЕС, архив

Иранският парламент прие закон, който забранява международни ядрени инспектори да посещават военни обекти. Гласуването се състоя само седмица преди срока, в който Иран и шестте големи сили планират да сключат важно ядрено споразумение, предаде ДПА.

След като одобриха законопроекта в неделя, 87% от депутатите приеха закона на днешното заключително гласуване, съобщи иранската информационна агенция Фарс. Не е ясно дали законът ще създаде пречки за постигането на ядрена сделка или за прилагането й, тъй като всички решения по ядрения въпрос в крайна сметка взема иранският върховен водач аятолах Али Хаменей.

Планираното споразумение не само ще задължи Иран да намали мащаба на ядрената си програма в замяна на вдигане на санкциите, но ще наложи и стриктен режим на инспекции на ядрените му инсталации.

Достъпът до обекти, които се управляват от военните, е един от нерешените въпроси преди договорения от двете страни краен срок за постигане на споразумение - 30 юни.

Иранският президент Хасан Рохани не изключи подобни инспекции, стига те да са предварително съгласувани с Техеран, докато шестте световни сили настояват за право на по-широк достъп за инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Дори иранският преговорен екип да се съгласи с инспекциите на военни обекти, парламентът ще трябва да одобри Допълнителния протокол (към споразумението за гаранции с МААЕ, както предвижда Договорът за неразпространение на ядреното оръжие) - режим на изненадващи инспекции прилаган в много страни.

След като депутатите приеха закона, избухна конфронтация между парламента и правителството. Правителството на умерения духовник Рохани заяви, че днешното решение на контролирания от консерватори законодателен орган нарушава конституцията.

„Според конституцията ядрените преговори нямат нищо общо с парламента, отношение към тях има само Съветът за национална сигурност”, заяви правителственият говорител Мохамед Багер Нобачт.

Членовете на Съвета за национална сигурност се назначават от аятолах Хаменей, който има и последната дума върху решенията му.

Източник: БТА