Иракският премиер Нури ал Малики няма да се кандидатира за трети мандат
Иракският премиер Нури ал Малики няма да се кандидатира за трети мандат / снимка: БГНЕС, архив

Иракският министър-председател Нури ал Малики няма да се кандидатира за трети мандат, заяви самият той днес в интервю за АФП и обеща да се опита да промени конституцията в това отношение.

Конституцията не забранява трети, четвърти и дори пети мандат, но аз за себе си реших да не продължавам след изтичането на сегашния ми мандат, каза Малики. Надявам се да променя конституцията и премиерските мандати да бъдат сведени до два, добави премиерът, чието второ правителство встъпи в длъжност през декември миналата година - повече от девет месеца след парламентарните избори.

Малики състави първото си правителство през 2006 г. Два мандата, осем години са достатъчни за един премиер, ако има програма, работи ефективно и сътрудничи с парламента, обясни той, цитиран от БТА. "Без да се хваля, но през първия си мандат успях да се изправя срещу сектанството, Ал Кайда и влошаващото се състояние на сигурността. В този мандат ще се съсредоточа върху услугите и възстановяването", добави Малики, цитирайки петролните договори, „които ще спасят иракската икономика”, и проектите в областта на електроснабдяването. Възнамерявам да завърша започнатите проекти, така че приемникът ми да поеме страна със солидни постижения и по-добра икономика.

На въпрос за намеренията му след втория мандат, премиерът отговори, че смята да остане в политиката. Ще продължа да се занимавам с политика, тъй като страната трябва да бъде възстановена, заяви Малики.

Премиерът обясни също решението си, което обяви вчера, да се откаже от половината от месечната си заплатата от 35 млн. динара (около 30 000 долара). Реших от февруари да намаля заплатата си наполовина. Големите заплати може да предизвикат брожения в обществото и да доведат до възникването на две класи - богати и онеправдани, каза Малики в интервюто.

На фона на бунтовете в Близкия Изток, иракският премиер заяви, че се отказва от половината си заплата, което вероятно е опит да уталожи назряващото недоволство, отбелязва Ройтерс. Така премиерът се опитва да предотврати протестите, посочва цитиран от агенцията иракски политически анализатор.

Ройтерс цитира законодател от политическия блок „Съюз за правова държава”, ръководен от Малики, според когото членовете на парламента получават по 27 000 долара месечно, но трябва да плащат от заплатата си на до 30 лични охранители, които печелят по 635 долара месечно. Учителите в Ирак получават около 350 долара на месец, отбелязва Ройтерс.

По време на голямата петъчна молитва много имами отбелязаха, че макар и демократичен, Ирак не е защитен от вятъра на народния бунт, задухал в множество арабски страни. Водената от премиера Малики политическа партия призова египтяните да гарантират на страната си мирно предаване на властта, съобщи АП. Партия „Дауа” („Ислямски призив”) не призова обаче египетския президент Хосни Мубарак да се оттегли. В днешното си изявление партията изрази солидарност с египетския народ и възхищение от смелостта му да отстоява правото си да избира кой да го управлява. Формацията призова египтяните да се откажат от насилието и хаоса и похвали армията, че успява да балансира между сигурността и зачитането на правата на протестиращите.